Atpakaļ

Stoltenbergs: Aizsardzības tēriņu 2% mērķi šogad sasniegs 18 NATO valstis

No 31 NATO dalībvalsts 18 šogad būs sasniegušas alianses uzstādīto mērķi un aizsardzībai tērēs vismaz 2% no IKP, trešdien pavēstīja NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

Ar šo vēsti Stoltenbergs nācis klajā īsi pēc ASV republikāņu Baltā nama nominācijas pretendenta Donalda Trampa plašu rezonansi izraisījušajiem vārdiem, ka viņš “iedrošinās” Krieviju uzbrukt dalībvalstīm, kas nav ievērojušās šīs saistības.

Valstu skaits, kas ir sasniegušas NATO izvirzīto mērķi, ir būtiski pieaudzis no 11 valstīm vēl pērn, norādīja Stoltenbergs.

“Tas ir vēl viens rekordskaitlis un seškārtīgs pieaugums kopš 2014.gada, kad tikai trīs sabiedrotie bija sasnieguši šo mērķi,” sacīja Stoltenbergs.

Eiropas dalībvalstis un Kanāda kopumā saviem tēriņiem pievienojušas vairāk nekā 600 miljardus dolāru, kopš pirms desmit gadiem tika izvirzīts 2% mērķis, viņš piebilda.

Pērn Eiropas dalībvalstīs un Kanādā aizsardzības tēriņiem bijis “bezprecedenta pieaugums” par 11%, sacīja NATO ģenerālsekretārs.

Viņš no jauna atkārtoja Trampam adresēto brīdinājumu, ka NATO kolektīvās drošības garantiju vājināšana ir nepieļaujama.

“Mēs nedrīkstam atstāt vietu maldīgiem aprēķiniem un maldīgai izpratnei Maskavā par mūsu gatavību un par mūsu saistībām, mūsu apņēmību aizstāvēt sabiedrotos,” uzsvēra Stoltenbergs.