Atpakaļ

Talsu novada ļaudīm tika pasniegti novada augstākie apbalvojumi

0

Latvijas Republikas Proklamēšanas 104. gadadienā Talsu novada ļaudīm tika pasniegti novada augstākie apbalvojumi – Izcilības un Atzinības balvas. Līdzīgi kā Latvijas tauta ir spītējusi tiem, kuri laikmeta griežos ir likuši sprunguļus tās riteņos, tāpat arī šie 13 cilvēki domās, darba sparā, ieguldītajā laikā un enerģijā ir spējuši spītēt grūtībām, bailēm un izaicinājumiem, kļūstot par mūsu novada stūrakmeņiem.

„Latvijas dzimšanas dienā tiek novērtēti cilvēki, kuriem sirds pukst par Latviju. Pagājušajā gadā, kad svinējām Latvijas republikas 103. dzimšanas dienu, daudzās uzrunās sūkstījāmies, ka nevaram satikties un ka ir ierobežojumi, bet šogad mums ir citas rūpes. Pēc februāra notikumiem, man šķiet, daudzās ģimenēs pārskatām mūsu vērtības. Paldies visiem, kuri ir saglabājuši cilvēciskas attiecības un kuri prot ne tikai kopā priecāties, bet arī just līdzi citiem. Būsim stipri savā pārliecībā, būsim stipri savā garā, un lai saules mūžs Latvijai!” svinīgajā uzrunā klātesošos sveica Talsu novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa.

Muzikālu baudījumu pasākuma viesiem sagādāja dziedātāja Ance Krauze, bet apbalvošanas ceremoniju vadīja aktieris Intars Rešetins.

Atzinības balva kā atgādinājums par būtiskiem sasniegumiem

Atzinības balva par būtiskiem nopelniem Talsu novada attīstībā sociālajā jomā tika pasniegta Tatjanai Kuzmukai, Talsu novada Sociālā dienesta Sociālās palīdzības nodaļas vadītājai. T. Kuzmuka 17 gadus strādā novada sociālajā dienestā un ikdienā ir liels atbalsts ne tikai Talsu novada iedzīvotājiem, kuri nonākuši grūtībās, bet arī kolēģiem – ar padomu, pieredzi un labiem vārdiem. Viņa ne tikai palīdz kolēģiem pabalstu piešķiršanas procesā, izvērtēšanā, sociālās palīdzības sistēmas uzlabošanā, bet no šī gada sākuma Tatjana ir arī liels atbalsts Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri patvērumu raduši Talsu novadā.
„Vēlos pateikt paldies savam kolektīvam! Turpināšu strādāt tā, kā jau es strādāju,” apbalvojumu saņemot, sacīja T. Kuzmuka.

Daina Kalniņa darbam pirmsskolas izglītības iestādē „Saulīte” Talsos ir veltījusi 45 gadus, rūpējoties par iestādes estētiku un nodrošinot gan audzēkņiem, gan darbiniekiem drošu  un omulīgu vidi. Daina šo gadu garumā ir piedalījusies projektos, konkursos un citās aktivitātēs, allaž bijusi līdzās saviem darbiniekiem viņu sasniegumos un arī ikdienas rūpēs. Dainas aicinājums un būtiska viņas dzīves daļa vienmēr ir bijusi deja, un šī mīlestība ir nodota arī bērniem – Agnesei un Jānim, kā arī mazbērniem – Mikum, Otto, Kārlim un Melisai.
Dainai Kalniņai tika pasniegta Atzinības balva par augsti profesionālu darbu izglītības jomā un būtiskiem nopelniem Talsu novada attīstībā.
„Mūsu kolektīvs, vecākiem atvedot savus bērnus uz „Saulīti”, dod pārliecību un drošības izjūtu, ka būs labi!” atklāja D. Kalniņa, piebilstot, ka pirmajiem bērniem, ko viņa bērnudārzā sagaidījusi un iedrošinājusi, varētu būt jau ap 45 gadiem.

Māksliniekam Mārim Grosbaham tika pasniegta Atzinības balva par būtiskiem nopelniem kultūras un mākslas jomā, un nozīmīgu ieguldījumu Talsu novada popularizēšanā.
Pateicoties M. Grosbaha radošajām aktivitātēm, no 1997. līdz 2006. gadam Rojā darbojās starptautiska mākslas laboratorija „ROJARAKU” ar ikgadēju simpoziju, kas tolaik Rojai bija unikāla pieredze un izaicinājums. Viņš veidojis arī scenogrāfiju režisores Elīnas Cērpas izrādēm Jaunajā Rīgas teātrī: 2006. gada izrādei „Maigums” un 2008. gada izrādei „Ūdens atmiņas”. Par pirmo no nosauktajām Māris tika nominēts Spēlmaņu nakts balvai kā „Gada scenogrāfs”. Pateicoties Mārim, katru gadu Rojā notiek dažādi mākslas simpoziji, festivāli un meistarklases ar pašmāju un daudzu ārzemju mākslinieku piedalīšanos. Pavisam nesen, kopā ar mākslinieci no Ukrainas, Rojā mākslas cienītāji tika iepriecināti ar iespēju ielūkoties mākslas darba tapšanas procesā – keramikas krāsns atvēršanā.
„Reiz senos laikos, kad biju desmit, 12 gadus vecs, man bija pirmā intervija Latvijas radio. Tad man jautāja, ko es zīmējot. Atbildēju: „Es zīmē’ pa jūr’”. Nekas nav mainījies. Paldies visiem, kuri palīdz man zīmēt pa jūr’! Tas, ka viens otram palīdzam, arī veido mūsu Latviju,” teica M. Grosbahs, kurš ir starpdisciplinārs mākslinieks un neierobežo radošumu kādā noteiktā mākslas izpausmes formā.

Par nozīmīgu ieguldījumu uzņēmējdarbībā un būtiskiem nopelniem Talsu novada attīstībā Talsu novada atzinības balvu saņēma SIA „Rauda” īpašnieki Gintis Krauze un Raitis Krauze.
Viņi ir vieni no vadošajiem poligrāfijas nozares uzņēmējiem Ziemeļkurzemē. SIA „Rauda”  kopš 1993. gada specializējusies pārtikas produktu, higiēnas līdzekļu un citu produkcijas veidu iepakojumu, plaša sortimenta etiķešu, uzlīmju un kartona uzliku ražošanā, piedāvājot arī litogrāfijas pakalpojumus. Uzņēmumā tiek nodarbināti vietējie iedzīvotāji, un tas strādā gan Eiropas Savienības tirgū, gan ārpus tā. SIA „Rauda” ir pārdzīvojusi dažādas tirgus krīzes, bet Gintis un Raitis vienmēr godprātīgi izturējušies pret darbiniekiem, un, pateicoties stabilajam kolektīvam, notiek tā attīstība. Uzņēmums piesaistījis arī Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļus, kļūstot par vienu no vadošajiem uzņēmumiem poligrāfijas jomā. Raitis un Gintis Krauzes ir dažādu vietējo kultūras un sporta pasākumu finansiālie atbalstītāji un labprāt piedalās dažādos labdarības projektos.
Gintis Krauze, saņemot apbalvojumu, sacīja: „Ir divas lielas reformas piedzīvotas, un katru reizi domājam, kam Roja tiks pievienota, lai gan mūsu ekonomiskais pienesums vienmēr ir bijis gana liels un esam bijuši vareni paši par sevi. Pieredze, ko Eva (E. Kārkliņa, Talsu novada domes priekšsēdētāja) nes līdzi, palīdzēs Talsiem, Talsu novadam un visai Latvijai.”

Ilze Solovjova pirmsskolas izglītības iestādi „Sprīdītis” Talsos vada desmit gadus. Šo gadu laikā „Sprīdītis” tapis par mūsdienīgu, dinamisku  un inovatīvu mācību iestādi.
Ilzei ir ne tikai savs redzējums par iestādes attīstību, bet arī spēja šo vīziju realizēt dzīvē. Viņu raksturo neatlaidība, skaidrs mērķa redzējums un izpratne, kā to sasniegt, spriedumu patstāvība, loģiskās domāšanas prasmes. I. Solovjova ir prasīga pret sevi un citiem, spēj iedvesmot un motivēt līdzbiedrus sekot izvirzītajam mērķim.
Ilze ir ne tikai viena no pirmsskolas izglītības iestāžu vadītāju vērtēšanas ekspertiem Latvijā, bet arī aktīva dalībniece dažādos starptautiskos projektos, tādējādi nesot gan Talsu, gan Latvijas vārdu pasaulē.
I. Solovjovai tika piešķirta Atzinības balva par augsti profesionālu, daudzpusīgu darbu izglītības jomā un būtiskiem nopelniem Talsu novada attīstībā.
„Šis Atzinības raksts jāsadala vismaz 62 mazos gabaliņos. Bērnudārzā nestrādā tikai viens no ģimenes, tur strādā visa ģimene. Man ir liels prieks un gandarījums vadīt senāko pirmsskolas izglītības iestādi Talsu novadā. Tas ir gan gandarījums, gan arī ārkārtīgi liela atbildība, jo liela daļa no Talsu novada likteņiem ir sasaistījusies ar šo iestādi,” teica I. Solovjova.

Atzinības balva par ilggadēju darbu un būtiskiem nopelniem veselības aprūpes nozarē Talsu novadā tika piešķirta Ildzei Ezerniecei. I. Ezerniece apbalvošanas ceremonijā nevarēja piedalīties.
1976. gadā absolvējusi Rīgas medicīnas institūtu un ieguvusi ārsta grādu un 1982. gadā ieguvusi klīniskā ordinatora diplomu, Ildze Ezerniece visus šos gadus apzinīgi un pašaizliedzīgi strādājusi Talsu slimnīcas neiroloģijas nodaļā un Talsu poliklīnikā. Viņa vienmēr ir domājusi ne tikai par pacientiem, bet arī par pašas izaugsmi, tādēļ 2000. gadā ieguva neirologa sertifikātu. No 2003. gada janvāra viņa turpina darbu SIA „Talsu veselības centrs” neirologa specialitātē, un dara to profesionāli līdz pat šim brīdim. Ārsti var raksturot kā profesionālu, atbildīgu un atsaucīgu speciālistu, kura ilgus gadus apzinīgi pilda savus pienākumus, ir komunikabla un atvērta jaunām zināšanām, ir iecietīga un atsaucīga pret pacientiem, viņu radiniekiem un kolēģiem.

Biedrības „Ciparnīca. Tals` keramik” keramiķi Diana Dzelme un Nauris Galviņš kopš 2006. gada aktīvi piedalās izstādēs, dažādās darbnīcās un projektos Talsu novadā, Latvijā un ārzemēs. Diana un Nauris veic lielu sabiedrības izglītošanas darbu, iepazīstinot ar savu amatu un Talsu pilsētas radošo vidi, piesaistot Talsu pilsētai tūristus un kultūras baudītājus. Viens no nesenākajiem darbiem – profesionālā un augstvērtīgā keramikas un instalāciju izstāde
„Nestabilitāte” Talsu novada muzejā radīja lielu rezonansi sabiedrībā un pārsteidza ar keramiķu amata meistarības un veiksmīgas ekspozīcijas iekārtošanas savienojumu, negaidīti trāpīgi atspoguļojot šī brīža nedrošā laika izjūtu gammu.
Diana Dzelme un Nauris Galviņš Atzinības balvu saņēma par būtiskiem nopelniem kultūras un mākslas jomā un nozīmīgu ieguldījumu Talsu novada popularizēšanā.
„Ikdienā mēs ar Nauri taisām stabili noderīgus māla traukus, bet Talsi ir mākslinieku pilsēta un Talsu galvenā mākslas guru Guna Millersone mūs ik pa laikam kūda izkāpt no ikdienas, veikt sānsoli un veidot izstādes. Iesākumā bija doma, bet tā ļoti lēnām un stabili pārtapa izstādē „Nestabilitāte”. To pabeidzot, saņēmām tik daudz labu vārdu, kā visā savā dzīvē kopā ņemot nebijām saņēmuši. Tas iedrošina darboties tālāk,” teica D. Dzelme.

Daina Iesalniece Talsu 2. vidusskolā 25 gadus ir ne tikai fizikas skolotāja, bet arī skolas radošais prāts ar skaidru realitātes izjūtu. Vienmēr precīza, tieša un taisnīga pret visiem. Skolotāja Daina kolēģu vidū tiek augstu vērtēta par atbalstu un sadarbību, ko sniedz pārējiem, vienmēr ir atsaucīga, ieinteresēta skolas darba uzlabošanā, ierosina un izsaka priekšlikumus turpmākajai attīstībai. Ar izpratni pieņem dažādo un palīdz ikvienam skolēnam. Dainas organizēto mācību procesu stundās raksturo profesionalitāte un dinamiskums, tas balstās praktiskā darbībā. D. Iesalnieces profesionalitāti apliecina ikgadējie sasniegumi mācību priekšmeta olimpiādēs un konkursos, ieguldījums skolēnu talantu attīstībā notiek nepārtraukti.
D. Iesalniecei tika pasniegta Atzinības balva par augsti profesionālu, godprātīgu darbu izglītības jomā un ieguldījumu Talsu novada popularizēšanā.
„Paldies par iespēju sevi attīstīt un pierādīt Talsu pilsētā! Liels paldies maniem vecākiem, kas mani ir iedrošinājuši un ieaudzinājuši darbu paveikt pēc labākās sirdsapziņas. Paldies manai ģimenei, kas vienmēr mani ir atbalstījusi un pacietusi. Liels atbalsts, protams, saņemts no Talsu pilsētas iedzīvotājiem, kas uzdrošinās sūtīt un sūta savus bērnus apgūt zināšanas pie mums,” sacīja D. Iesalniece, izsakot pateicību arī kolēģiem.

Z/s „Kļavnieki” un tās īpašniekiem Mārai un Ivaram Šleineriem tika pasniegta Atzinības balva par nozīmīgu ieguldījumu lauksaimniecības nozarē un būtiskiem nopelniem Talsu novada attīstībā. Jau trešo gadu Hanzas peronā Rīgā notiek produktu kvalitātes konkurss „Novada garša”, ko organizē Latvijas Lauku konsultāciju centrs sadarbībā ar Pavāru klubu. 2022. gadā piedalījās 73 ražotāji, kuri piedāvāja 205 produktus. Žūrijā piedalījās Latvijas, Igaunijas, Itālijas, Ukrainas šefpavāri, Jauno pavāru kustības pārstāvji, kā arī pārtikas tehnologi no Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes. Zemnieku saimniecība „Kļavnieki” un tās īpašnieki Māra un Ivars Šleineri ieguva trīs godalgotas balvas. Saimniecība var dižoties ar pašu ražoto kūpināto kazas sieru un kazas sieru ar ķimenēm, kas ieguva sudraba medaļu, bet kazas siers – bronzas medaļu. Gardēži ir novērtējuši šos gastronomiskos panākumus, taču tāpat ir jānovērtē Māras un Ivara mērķtiecība un profesionālais darbs, kas ir būtisks ieguvums mājražotāju nozarei Talsu novadā.
„Tas ir komandas darbs daudzu gadu garumā. Esam laimīgi, jo izskatās, ka jaunā paaudze pārņems mūsu darbu,” izsakot pateicību, uzsvēra Māra.

Kolkas pagasta Košragā brīvdienu māju kompleksā „Pītagi” saimnieko Signe Dišlere. Savu sirdi un enerģiju Signe dāvā ne tikai „Pītagiem”, bet visai Kolkai un visam Talsu novadam. Viņa ir iesaistījusies Lībiešu dižjūras viedo ciemu apzināšanas un veidošanas projektā, nesavtīgi piedaloties Lībiešu krasta kultūrmantojuma saglabāšanā un popularizēšanā,  dalās gan ar pieredzi tūrisma uzņēmējdarbībā, gan ar savu gara un dvēseles bagātību, iedvesmojot labiem darbiem. S. Dišlere ir realizējusi projektu „Ziemeļkurzemes cimdu un zeķu raksti”, bet kāda cita projekta rezultātā tapis kopienai un tās viesiem baudāms ceļojums vēsturē un dabā ar digitāliem stāstiem par Košraga vēsturiskā ciema mājām. Šobrīd Signe turpina īstenot un veidot informatīvos stendus Košraga ciema teritorijā.
Par būtiskiem nopelniem kultūras un tūrisma jomā un nozīmīgu ieguldījumu Talsu novada popularizēšanā Talsu novada Atzinības balva tika piešķirta Signei Dišlerei. S. Dišlere pasākumā nevarēja piedalīties.

Bez pamatīga darba uguni nevar iekurt: Izcilības balvas pasniedz trīs laureātiem

Izcilības balva par augsti profesionālu, pašaizliedzīgu darbību, nozīmīgiem sasniegumiem logopēdijas attīstībā, kas nesuši Talsu novada vārdu valstī un pasaulē tika pasniegta Ilzei Upeniecei.
Logopēde Ilze Upeniece lielu artavu devusi, lai Talsu 2. vidusskolā tiku īstenota speciālās pamatizglītības programmas izglītojamajiem ar valodas traucējumiem. Talsu 2.vidusskola, pateicoties Ilzes entuziasmam un neatlaidībai, ir vienīgā skola Talsu novadā, kurā tiek īstenota šī speciālā pamatizglītības programma. Ikdienā I. Upeniece sniedz individuālo atbalstu ikvienam skolēnam, kuram tas ir vitāli nepieciešams. Īpašu uzmanību viņa pievērš skolēnu lasītprasmei, tās pilnveidei, izmantojot dažādas platformas un informācijas tehnoloģiju rīkus. Pedagoģes mācību un metodisko materiālu bāze ir  bagātīga, viņa materiālus izstrādā, ņemot vērā katra skolēna spējas, vajadzības un intereses, kā arī nepieciešamības gadījumā  tos pielāgojot vieglajā valodā. Ilze logopēda specialitātē ievedusi ne vienu vien studentu, atklājot skaņu, lasītprasmes un rakstītprasmes brīnumaino pasauli un parādot, ka logopēds ir spējīgs ikvienam skolēnam palīdzēt atslēgt viņa zināšanu un prasmju durvis. Skolēnu mācīšanās ceļi ir daudzveidīgi, dažādi un reizēm pat neparasti, un I. Upeniece ir pedagogs, kurš ir tilts, kas vieno skolēnus, skolotājus un vecākus, lai ikviens iesaistītais varētu augt, izaugt un būt.
„Dalailama ir teicis, ka ir tikai divas dienas, kad neko nevaram izdarīt. Tā ir vakardiena un tā ir rītdiena. Vidū ir šodiena, kad varam mīlēt, dzīvot, strādāt. Priecājos, ka esmu šodienā, kad daru darbu, kas man patiešām patīk, kurā varu izpausties, kādam palīdzēt. Priecājos, ka strādāju savā vienīgajā darbavietā Talsu 2. vidusskolā, ka man ir brīnišķīgs direktors Oļegs Solovjovs, kurš ir iekļaujošās izglītības atbalstītājs, un, manuprāt, liek pamatīgus stūrakmeņus, lai Talsu 2. vidusskola kļūtu par labāko, draudzīgāko skolu novadā bērniem ar īpašām vajadzībām. Priecājos, ka manā šodienā ir manas atbalsta personāla meitenes, kuras reizēm var aizvest tādos ūdeņos, kādos es pati nebūtu kāpusi. Manis šeit nebūtu, ja nebūtu arī mana vakardiena. Mana vakardiena ar manu pirmo direktori Elgu Vērdiņu, kura mani ievadīja darbā, par ko neko nezināju, ja nebūtu manas darba audzinātājas Maijas Šteinbergas, kuras vārdu joprojām Talsos zina un atpazīst. Gribu pieminēt arī savu stipro plecu, savu vīru, kurš ir palīdzējis tikt cauri augstskolai, pār kura galvu ir nākuši visi Talsu 2. vidusskolas prieki un bēdas un par kura sirmajiem matiem es pilnībā nesu atbildību!” pateicību izteica I. Upeniece.

Izcilības balva par izciliem un nozīmīgiem sasniegumiem sabiedriskajā darbībā, un ieguldījumu labdarības veicināšanā Talsu novadā, valstī un pasaulē piešķirta Janai Biezai.
Jana Biezā darbojas biedrībā „Baložu pasts” un palīdz ikvienam, kurš vēršas pie viņas pēc padoma, ar lūgumu sagādāt kādas nepieciešamās lietas, kas palīdzētu aizvadīt krīzes brīdi vai novērst kādu nelaimi ar tālejošām sekām. Viņas pēdējais veikums ir uzsāktā labdarības akcija sadarbībā ar kafejnīcu „Bella” Talsos, kas no 3. oktobra nodrošina siltu bezmaksas zupu ikvienam, kuram tā ir nepieciešama un vajadzīga. Jana ne tikai saredzēja nepieciešamību pēc šī atbalsta, bet arī atrada sadarbības partneri un ir nodrošinājusi nepieciešamo ziedojumu savākšanu, lai ieceri realizētu. Jana ir sirdscilvēks, un tā šajā gadījumā nav klišeja, bet gan viņas patiesā būtība, viņas kodols, kur jau iedzimta ir vēlme palīdzēt un darīt. Apbalvojumus reti kad pasniedz par līdzcietību un empātiju, labu sirdi, bet, ja šīm īpašībām pievienota arī spēja paveikt labus darbus līdzcilvēku labā, tad augsta novērtējuma izteikšana ir ļoti nepieciešama. Jana Biezā ir ne tikai Talsu novada lepnums un gods, bet arī mūsu sirdsapziņa, kas neklusē, bet rīkojas.
Lai arī J. Biezā apbalvošanas ceremonijā nevarēja piedalīties, tomēr viņa atsūtīja pateicības vārdus, kas pasākumā tika nolasīti: „ Dārgie klātesošie! Esmu dziļi pateicīga par novērtējumu, atbalstu, sadarbību un piešķirto balvu! Domāju, ka pilnīgi droši varu teikt, ka pirmo reizi šī balva tiek pasniegta vienlaicīgi tik daudz cilvēkiem – tūkstošiem ziedotāju un arī man. Svinam šo dienu kā nekad! Svinam ik dienu! Gods kalpot Talsiem! saules mūžu Latvijai!”

Šogad Agroresursu un ekonomikas institūta Stendes pētniecības centrs svin simtgadi. 30 gadus no tiem par augstu zinātnes līmeni tajā rūpējas agronomijas doktore Sanita Zute. Kopš 2012. gada Sanita vada zinātnisko darbu Stendē, un šajā laikā Stendē ir apstiprinātas 10 jaunas laukaugu šķirnes, tajā skaitā piecas Sanitas pašas selekcionētas auzu šķirnes. Ilgus gadus Sanita Zute ir aktīvi darbojusies gan Latvijas Sēklaudzētāju asociācijā un bijusi tās vadītāja, gan ir Latvijas zinātņu akadēmijas korespondētājlocekle, gan piedalās Latvijas Lauksaimniecības Universitātes jauno speciālistu eksaminācijas komisiju darbā un veikusi, un joprojām turpina veikt svarīgus sabiedriskus pienākumus. Sanitas Zutes vadībā ir uzrakstīta apjomīga grāmata „Simtgades stāsti” par selekcijas vēsturi un cilvēkiem Stendē, kas ir ievērojams lauksaimniecības nozares un zinātnes attīstības apkopojums. Tieši pateicoties S. Zutes rūpēm, šogad jau desmito reizi tiks pasniegta 1995. gadā nodibinātā agronoma Jāņa Lielmaņa balva, lai godinātu selekcijā un sēklkopībā strādājošos Latvijas zinātniekus un sēklaudzētājus, par sasniegumiem laukaugu selekcijā, sēklkopībā un šī darba popularizēšanu mūsu valstī.
Sanita Zute saņēma Talsu novada Izcilības balvu par augsti profesionālu, pašaizliedzīgu darbību, nozīmīgiem sasniegumiem lauksaimniecības zinātnē, kas nesuši Talsu novada vārdu valstī un pasaulē.
„Darbi var būt dažādi. Tie var būt radoši, lietderīgi, tie var būt garlaicīgi un kaitinoši. Anglijas karaliene Elizabete II ir teikusi, ka darbs ir īres maksa, ko maksājam par vietu un laiku uz šīs zemes, tāpēc pret to attiecamies ar zināmu godbijību un cieņu. Esmu laimīgs cilvēks, jo man patīk īres maksa, kas man ir piešķirta. Par to esmu pateicīga Dievam, maniem mīļajiem kolēģiem, maniem līdzgaitniekiem, protams, manai ģimenei,” teica S. Zute, vēlot saules mūžu Latvijai un izturību un vienprātību Talsu novadam.

Rakstīt komentāru

Lai atstātu komentāru, nepieciešams autorizēties
Komentāru nav.