Tija, Saiva, Sentis, Santis, Saivis
Iesūti
Atpakaļ

Tiešraidē redzamais balto stārķu pāris šonedēļ sagaidījis pirmos cāļus

Ar tiešraides kameru aprīkotajā balto stārķu ligzdā, kas uzvīta uz AS “Sadales tīkls” elektroapgādes balsta, 16.maijā izšķīlušies pirmie divi cālēni, informēja “Sadales tīkla” pārstāvji.

Ligzdā balto stārķu pāris iekārtojās aprīļa sākumā un kopumā tika izdētas piecas olas. Veiksmīga visu mazuļu izaugšana līdz lidotspējas vecumam lielā mērā būs atkarīga no barošanās iespējām.

“Sadales tīkla” pārstāvji norāda, ka svēteļu dabiskā ligzdošanas vieta ir koki, kuru zari vai nolūzušu stumbru galotnes spēj noturēt ligzdas smagumu. Stārķu ligzdas var svērt arī vairāk nekā 500 kilogramus.

Ņemot vērā, ka kokus ar ligzdas būvēšanai piemērotu zarojumu atrast nav tik viegli, baltie stārķi izvēlas elektrības stabus kā cilvēka veidotu un sev piemērotu alternatīvu dzīves vietu. Patlaban uz elektroapgādes balstiem ligzdo teju 80% balto stārķu populācijas Latvijā.

Lai padarītu ligzdošanu drošāku gan putniem, gan apkārtējiem iedzīvotājiem, gan arī mazinātu elektroapgādes pārtraukumu riskus, “Sadales tīkls” zemsprieguma elektrotīklā, kur drošības apsvērumi pieļauj, uzstāda metāla ligzdu pamatnes.

Savukārt, konstatējot bīstamas situācijas, ligzdas drošības apsvērumu dēļ no balstiem var tikt noņemtas. Tas tiek darīts ar Dabas aizsardzības pārvaldes atļauju un lielākoties – ārpus stārķu ligzdošanas sezonas.

“Sadales tīkls” ir valstij piederošajā “Latvenergo” koncernā ietilpstošs elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā. Kompānija nodrošina sadales elektrotīklu ekspluatāciju, atjaunošanu un plānveida attīstību, elektroenerģijas izlietošanas uzraudzību, zudumu samazināšanas pasākumus un elektroenerģijas uzskaiti, kā arī veic jaunu pieslēgumu izveidi.