Tirgotāji: Grozījumi Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumā palielinās pārtikas cenas
Tirgotāji patlaban pamata grozam samazina cenu un tirgo to zem pašizmaksas, sacīja Krūzītis, papildinot, – ja uzcenojums būs jāvienādo, tad tirgotāji nevarēs pamata produktu grozu tirgot par šobrīd esošo cenu un pielīdzinās to augstākam uzcenojumam.
Savukārt Latvijas pārtikas uzņēmumu federācijas valdes priekšsēdētāja Ināra Šure norādīja, ka tā no tirgotāju puses ir “agresīva piecenojumu politika” un to nepieciešams novērsts, lai nerastos negodīgs bizness pret vietējiem ražotājiem.
Vienlaikus Šure pauda, ka Latvijas pārtikas uzņēmumu federācija piesardzīgi skatās uz nākamajiem likuma grozījuma soļiem, jo federācija papildu soļus brīvā tirgus regulācijā neredz.
Vienlaikus Krūzītis pauda, ka šie likuma grozījumi negatīvi ietekmēs vidējos un mazos vietējos ražotājus. “Lielie ražotāji ir priviliģētā situācijā, jo tie no tirdzniecības tīkliem izgrūž ārā vidējos un mazos tirgotājus ar šiem likuma grozījumiem,” viņš uzsvēra.
Savukārt Šure atzīmēja, ka likumā ir nianses, kuras ir nepieciešams precizēt, bet nepiekrita viedoklim, ka lielajiem ražotājiem likuma grozījumi ir izdevīgi, bet neizdevīgi mazajiem ražotājiem. “Lielie uzņēmumi jūtas drošāk, jo tiem ir eksporta segments un tie uzņēmumi var atļauties izteikts pretenzijas tirgotājiem,” pauda Šure.
Jau ziņots, ka valdība otrdien atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādāto likumprojektu vienlīdzīgas konkurences veicināšanai pārtikas preču mazumtirdzniecībā. Likumprojekta mērķis ir veicināt godīgu tirdzniecības praksi un nodrošināt vienlīdzīgu konkurenci pārtikas preču mazumtirdzniecības tirgū, kā arī līdzsvarot sadarbību gadījumos, kad lauksaimniecības un pārtikas preču pircējs, kas ir ekonomiski spēcīgāks, šo stāvokli izmanto negodīgi, tādējādi kaitējot piegādātājam.
Likumprojekts paredz papildināt negodīgas tirdzniecības prakses uzskaitījumu ar vienlīdzīgas attieksmes, nediskriminēšanas no pircēja puses nodrošināšanu.
EM norāda, ka ar likumprojektā ietverto normu tiešā veidā tiktu novērsta atšķirīgā pieeja no lauksaimniecības un pārtikas preču pircēju puses piemērot būtiski atšķirīgus sadarbības un tirdzniecības nosacījumus, tostarp uzcenojumus, viena piegādātāja vai piegādātāju grupas precēm, salīdzinot ar līdzvērtīgām citu piegādātāju precēm, salīdzināmos darījumos.
Regulējums nodrošinātu taisnīgumu un pārredzamību attiecībās ar piegādātājiem, samazinot nevienlīdzības vai diskriminācijas risku, arī uzlabojot sadarbību kopumā.
Tāpat paredzēts precizēt jau esošo negodīgas tirdzniecības prakses izpausmes veidu attiecībā uz vienpusējiem līguma grozījumiem, kā arī pārskatīt atbildību par likuma pārkāpumu īstenošanu.
Vienlaikus negodīgas tirdzniecības prakses uzskaitījums papildināts ar Zemkopības ministrijas iesniegtajiem priekšlikumiem, kas paredz noteikt lauksaimniecības un pārtikas preču piegādes prognozes definīciju, kā arī aizliegt vienpusēju sankciju piemērošanu un noteikt gadījumus, kuros tās netiek piemērotas.
Paredzēts arī svītrot tiesības lauksaimniecības un pārtikas preču mazumtirgotājam vienoties ar ražotāju vai ražotāju kooperatīvo sabiedrību par garākiem norēķinu termiņiem par svaigiem dārzeņiem un ogām, kas vienā kalendāra nedēļā tiek piegādāti vismaz trīs reizes, kas ir garāki par 20 dienām pēc to piegādes.
Vienlaikus par NTPAL noteikto prasību neievērošanu turpmāk Konkurences padome (KP) būs tiesīga piemērot naudas sodu pircējam un nepārtikas preču mazumtirgotājam līdz 4% no tā neto apgrozījuma pēdējā pārskata gadā, bet ne mazāk kā 700 eiro. KP varēs samazināt kopējo naudas soda apmēru, ja pastāvēs atbildību mīkstinoši apstākļi, piemēram, tirgus dalībnieks pēc savas iniciatīvas sniedzis pilnīgu un patiesu informāciju vai pierādījumus, kuriem ir būtiska nozīme pārkāpuma konstatēšanā.
Paredzēts, ka grozījumi naudas soda apmēra izmaiņām stāsies spēkā 2026.gada 1.jūlijā.
Par likumprojektu vēl būs jālemj Saeimā.
Rakstīt komentāru