Atpakaļ

Autotransporta direkcijas apgrozījums pērn pieauga par 9,3%

 VSIA “Autotransporta direkcija” (ATD) apgrozījums pērn bija 4,122 miljoni eiro, kas ir par 9,3% vairāk nekā 2021.gadā, bet direkcijas peļņa samazinājās par 41,7% – līdz 434 739 eiro, liecina kompānijas publiskotais finanšu pārskats. 

Finanšu pārskatā skaidrots, ka peļņas samazinājumu ietekmēja darba samaksas izdevumu pieaugums, kas aug kopš 2021.gada augusta, jo, ņemot vērā darba tirgū pastāvošās tendences, darbiniekiem palielināts atalgojums.

Turklāt pērn inflācija, salīdzinot ar 2021.gadu, ir krasi pieaugusi, piemēram, salīdzinot abu gadu decembrus, pieaugums ir par 20,8%. Arvien pieaugošās inflācijas dēļ nozīmīgs pieaugums vērojams arī saimnieciskās darbības un materiālu izmaksās.

Finanšu pārskatā minēts, ka ieņēmumi no Eiropas Komisijas atļaujām un kopijām veidoja 2,476 miljonus eiro, kas ir pieaugums par 5,2%, starptautisko pasažieru un kravu pārvadājumu atļauju izsniegšanas ieņēmumi veidoja 805 181 eiro, kas ir pieaugums par 4,8%, bet ieņēmumi no digitālajām tahogrāfa kartēm pieauga par 26,4% – līdz 773 077 eiro.

Nozīmīgākais ieņēmumu pieaugums bija par digitālajām tahogrāfa kartēm, un Autotransporta direkcija to skaidro galvenokārt ar Covid-19 pandēmijas ierobežojumu samazināšanos un uzņēmumu spēju tiem pielāgoties un vispārēju ekonomikas tempu paātrināšanos, kas radīja papildu pieprasījumu pēc autovadītājiem. Pieprasījums pēc papildu autovadītājiem palielinājās arī saistībā ar Krievijas sākto karu Ukrainā. Tāpat ieņēmumu palielinājums saistīts ar sniegto pakalpojumu cikliskumu.

Vēl būtisks ieņēmumu pieaugums bija Eiropas Kopienas atļauju, kopiju pakalpojumiem, starptautiskām vienreizējām kravu atļaujām un pārējiem pakalpojumiem. Eiropas Kopienas atļauju un kopiju pieaugums saistīts ar administratīvi teritoriālās reformas ietekmi, jo, mainoties pārvadātāju juridiskajai adresei, tie bija spiesti mainīt dokumentus, kā arī ar KS licences kartīšu izsniegšanas pārtraukšanu, kuru vietā pakalpojumu ņēmējiem ir jāizmanto EK kopijas.

Savukārt pieprasījums pēc starptautiskām vienreizējām kravu atļaujām pieauga vienlaikus ar sākto karadarbību Ukrainā. Krievijas agresija Ukrainā ir mainījusi kravu piegāžu ķēdes, kurās iesaistīti autopārvadājumi. Ņemot vērā noteiktās sankcijas un pretreakciju no Krievijas un Baltkrievijas puses, Latvijas pārvadātāji kravas veda līdz pārkraušanas vietām Krievijā un Baltkrievijā, nenogādājot kravas līdz izkraušanas vietām, līdz ar to vienam reisam tika patērēts mazāks laiks un pārvadātājs varēja veikt nākošo kravu pārvadājumu, kas attiecīgi palielināja pieprasījumu pēc vienreizējo starptautisko autopārvadājumu atļaujām.

Pārējo pakalpojumu pieaugums 2022.gadā, salīdzinot ar 2021.gadu, ir par 4%, kas saistīts ar ATD sniegto komercpakalpojumu krasu pieaugumu. 2021.gada pirmajā pusgadā, ņemot vērā Covid-19 pandēmijas ierobežojumus, pasta pakalpojumi klientiem tika sniegti ar 100% atlaidi, savukārt 2022.gadā šie pakalpojumi tika sniegti par maksu. Tostarp nozīmīgs faktors ieņēmumu pieaugumam ir ATD ieviestais dokumentu piegādes pakalpojums uz paku skapjiem, kas klientiem ir kļuvis ļoti iecienīts.

Autotransporta direkcijas apgrozījums 2021.gadā bija 3,773 miljoni eiro, bet peļņa bija 745 424 eiro.

Autotransporta direkcija ir vienotas valsts politikas realizētāja starptautisko pārvadājumu jomā, autotransporta komercpārvadājumu uzņēmējdarbības licencēšanā, kā arī sabiedriskā transporta plānošanā.