Atpakaļ

Tuberkulozes gadījumu skaits atgriezies pirmspandēmijas līmenī

Gadījumu skaits, kad iedzīvotājiem tiek konstatēta tuberkuloze, ir atgriezies pirmspandēmijas līmenī, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” teica stacionāra “TPSC” Tuberkulozes un plaušu slimību nodaļas vadītāja Līga Kukša.

Kopumā gan tuberkulozes gadījums skaits pēdējās desmitgadēs ir krasi samazinājies.

Atklāto gadījumu skaits Latvijā un citviet pasaulē samazinājās arī Covid-19 pandēmijas laikā, taču pašlaik atklāto gadījumu skaits ir atgriezies pirmspandēmijas līmenī.

“Mani pacienti bieži saka – es taču smēķēju, kā es varu neklepot? Bet būtībā tas ir stereotips, kuru mums pamazām būtu jācenšas izskaust, jo veselam cilvēkam nav jāklepo,”

norādot uz nepieciešamību klepus gadījumā vērsties pie sava ģimenes ārsta, speciālista, teica Kukša.

Runājot par veidiem, kā iespējams saslimt ar tuberkulozi, Kukša norādīja, ka ar to var saslimt dažādas vietās, taču visbiežāk saslimt ar tuberkulozi var slēgtās telpās, ieelpojot baktēriju, kas izraisa saslimšanu. Vienlaikus ne visi, kas šādu baktēriju ir ieelpojuši, saslims, liela nozīme ir cilvēka imunitātei.

Atzīmējot Pasaules tuberkulozes dienu, kas notiek 24.martā, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) ārsti šonedēļ aicina ikvienu cilvēku, kuram, piemēram, vairāk nekā trīs nedēļas nepāriet klepus vai ir izteikts nogurums un vājums, atnākt un saņemt bezmaksas plaušu speciālista konsultāciju un/vai izmeklēties uz tuberkulozi.

Konsultācijas un izmeklējumus varēs veikt trīs dienas – 19., 21. un 22.martā – no plkst.12 līdz plkst.15. Lai ārstu konsultācijas un izmeklējumi tiktu plānoti un notiktu raiti, slimnīca lūdz pieteikties, iepriekš piezvanot pa tālruni 23227970. Pacienti aicināti arī neaizmirst un paņemt līdzi personu apliecinošu dokumentu – pasi vai ID karti.

Konsultācijas un izmeklējumi notiks RAKUS stacionāra “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” Rīgas Ambulatorajā nodaļā, kas atrodas Rīgā, Lielvārdes ielā 68, (7.korpuss).

Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, saslimstība ar tuberkulozi Latvijā ir pieaugusi arī 2023.gadā. Provizoriskie dati liecina, ka 2023.gadā reģistrēti 347 tuberkulozes gadījumi jeb 18,4 uz 100 000 iedzīvotāju. Salīdzinot ar 2022.gadu, pieaugums ir par 8%, savukārt, salīdzinot ar 2021.gadu, pieaugums ir par 33%.