


Tukumā būs skatāma tautas lietišķās mākslas studijas lina izstrādājumu izstāde



No šodienas līdz 5.jūlijam Tukuma Audēju darbnīcā būs skatāma tautas lietišķās mākslas studijas “Durbe” dalībnieku izstāde “Par liniem” – lina darinājumi un dažādi priekšmeti, kur izmantots lins kā izejmateriāls -, aģentūru LETA informēja Tukuma muzejā.
Izstāde būs apskatāmi lina darinājumi studijas “Durbe” izpildījumā. Būs apskatāmi austi, šūti, izšūti, adīti, tamborēti, knipelēti, mezgloti, apgleznoti un vēl citādi darināti tekstilizstrādājumi – galdauti, pirts dvieļi, galdceliņi, salvetes, somas, jostas, no pašu austa materiāla sašūti apģērbi un aksesuāri. Lins ļoti labi sader ar kokvilnu, tādēļ daļa apskatāmo darbu ir šo abu materiālu apvienojums.
Goda vietu šajā izstādē ieņem pats dabas materiāls lins – no sēklām, stiebriem un pogaļām, linu šķiedru, pakulām, rūpnieciski apstrādāta jēllina līdz lina šķeterēm, kamoliem un šķetinātiem diegiem. Eksponēti arī studijas dalībnieču mācību materiāli – iesākta knipelēta mežģīne un knipeles, lina pakulu iepirkumu tīkliņš, siets ar zvejas tīkla mezglu, iesākts tīkliņš ar darba saivu, makramē jeb mezglošanas paraudziņi – dažādi mezglu veidi un to savienojumi.
“Durbes” dalībnieču veikumu papildina meistara Pētera Tutāna pinumi. Ģimenei piederošais uzņēmums “Pinumu pasaule” atrodas Tukuma novada Milzkalnē. Pinumos tiek izmantots ekoloģiski tīrs materiāls – pašu audzētas mizotas un nemizotas kārklu klūgas.
Tutāns ir saņēmis Latvijas Amatniecības kameras pinēja amata Meistara diplomu, piedalījies izstādēs Latvijā, Francijā, Ķīnā, ASV un Japānā un konkursā Polijā, saņēmis kultūras zīmi “Latviskais mantojums”.
Tukuma Audēju darbnīca ir vieta darbīgiem un radošiem cilvēkiem, kas vēlas apgūt un attīstīt aušanas prasmes un citus rokdarbu veidus, izzināt etnogrāfiskās tradīcijas, tekstīliju tapšanas procesu, iepazīt tautastērpu darināšanas un valkāšanas nianses, kā arī radoši izpausties, darinot savu tautastērpu vai kādu citu tekstīliju. Klātienē apskatāmas vairāk nekā 40 stelles.
Audēju darbnīcas paspārnē darbojas tautas lietišķās mākslas studija “Durbe”. Dalībnieces īpašu uzmanību pievērš tautastērpu pētniecībai un izgatavošanai, radot etnogrāfisko tērpu kolekcijas Tukuma muzeja krājumam.