Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Iesūti
Atpakaļ

Tukuma, Ventspils un Liepājas notekūdeņos pieaug omikrona vīrusa izplatība

Latvijas pilsētu notekūdeņos vērojams Covid-19 omikrona paveida izplatības pieaugums un deltas samazināšanās. Kurzemes reģionā šādi pētījumi veikti vairākās pilsētās, lielāks omikrona vīrusa izplatības pieaugums šobrīd vērojams Tukumā, tāpat arī Ventspilī un Liepājā, tā savā mikroblogošanas vietnē Twitter raksta Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pārstāve Dita Gudrā.

Pašlaik infekcijas pieaugums vairāk vērojams Tukuma pilsētas niotekūdeņos, kur dominējošais ir kļuvis omikrona paveids. Deltas paveida dominance ir krasi samazinājusies, norāda pētniece.

Ventspils pilsētas notekūdeņos vērojams Covid-19 vīrusa daudzuma samazinājums jau vairākus mērījumus pēc kārtas. Dominējošais variants ir delta, bet ar tendenci samazināties, ir detektētas arī omikrona marķiermutācijas, taču tās nepārsniedz 50% slieksni.

Savukārt Liepājā vēl joprojām šķiet stabila vīrusa izplatības ziņā. Dominējošais ir delta variants, taču ar tendenci samazināties laika gaitā. Omikrona marķiermutācijas ir detektētas, taču nepārsniedz 50% slieksni.

 

Pēdējie SARS-CoV-2 kvantitatīvie mērījumi tika veikti paraugiem, kuri tika ievākti 18. janvārī. Pētniece skaidro, ka paraugu sagatavošana sekvenēšanai un pati sekvenēšana aizņem ap pusotru nedēļu, tādēļ rodas tik liela laika nobīde.

“Tas, ko novērojam ne tikai mēs, bet arī pētnieki citās valstīs – pieaugot omikrona izplatībai sabiedrībā samazinās vīrusa detektētais daudzums notekūdeņos. Ja pie deltas viļņa rudenī notekūdeņu datus bija viegli korelēt ar SPKC datiem, tad pašreiz tas ir sarežģītāk, jo inficēšanās ar omikronu tiek saistīta ar vieglāku slimības gaitu, līdz ar to mūsu organismā tas “savairojas” mazākā daudzumā un attiecīgi arī mazākā daudzumā nonāk notekūdeņos,” skaidroja Gudrā.

Autors: Kuramo.lv / Foto: Unsplash.com