Atpakaļ

Turpinās iztiesāt krimināllietu par nelikumībām Jelgavas tirgus darbībā

Ekonomisko lietu tiesa šodien plkst.14 turpinās skatīt krimināllietu par Jelgavas tirgus pamatkapitāla palielināšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu.

Lietā apsūdzēts uzņēmējs Uldis Laizāns, kā arī uzņēmējs un tirgus līdzīpašnieks Vladimirs Šalajevs. Šalajevam pieder uzņēmums “ERA2K TT”, kuram pieder 51,57% SIA “Jelgavas tirgus” pamatkapitāla.

Lietu sāka izmeklēt 2019.gadā maijā. Kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma 19 nodaļas – noziedzīgi nodarījumi tautsaimniecībā. Taču vēlāk lieta kvalificēta pēc 195.panta trešās daļas – par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu vai citas mantas legalizēšanu, ja tās izdarītas lielā apmērā vai ja tās izdarījusi organizēta grupa. Par šādu noziegumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz 12 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Tāpat abi apsūdzētie apsūdzēti pēc Krimināllikuma 217.panta, proti pat grāmatvedības un statistiskās informācijas noteikumu pārkāpšanu.

Valsts policija (VP) izmeklēja kriminālprocesu, kas skar Jelgavas pašvaldībai daļēji piederošā “Jelgavas tirgus” pamatkapitāla palielināšanu. Par Šalajevam piederošā uzņēmumā uzņēmuma “ERA2K TT” spēju nodrošināt nepieciešamās investīcijas izbūvēt jaunu tirgu bažas pauda domes opozīcijas deputāti.

Savukārt kāda privātpersona tika vērsusies tiesībsargājošās iestādēs ar iesniegumu pārbaudīt “ERA2K TT” līdzekļu legalitāti, norādot arī uz iespējamo korupciju. Iesniedzēja uzmanību piesaistījis tas, kas “Jelgavas tirgus” pamatkapitāla palielināšana veikta piecos atsevišķos maksājumos, katrā pārskaitot pa 160 000 eiro. Iesniegumā norādīti arī citi argumenti.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), izvērtējot iesniegumu, secinājis, ka tas nesatur ziņas, kas norādītu uz korupciju. Taču, iespējams, noticis noziedzīgs nodarījums, par kuru paredzēta kriminālatbildība Krimināllikuma 195.pantā, proti, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana.

VP Zemgales reģiona pārvaldē, kur nonāca KNAB pārsūtītais iesniegums, 2019.gada oktobrī atklāja, ka sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma XIX nodaļas – noziedzīgi nodarījumi tautsaimniecībā. Plašāki komentāri netika sniegti, tostarp VP nekomentēja, vai lietā kādai personai piemērots kāds statuss.

Vēlāk arī bijušais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) pieprasīja paskaidrojumus Jelgavas domes priekšsēdētājam Andrim Rāviņam (ZZS) par iespējamu domei un priekšsēdētājam noteikto pienākumu nepildīšanu saistībā ar pašvaldībai daļēji piederošā “Jelgavas tirgus” pārvaldību. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) tolaik esot saņēmusi informāciju par iespējamiem Jelgavas pilsētas domes un mēra pārkāpumiem saistībā ar “Jelgavas tirgus” pārvaldību. Proti, ministrijas rīcībā nonākusī informācija liecinājusi, ka dome, iespējams, ir pieņēmusi lēmumus pretēji pašvaldības interesēm.

Saņemot Rāviņa vēstuli ar sniegto skaidrojumu un, izvērtējot saņemto informāciju, VARAM secināja, ka norādītie fakti, iespējams, satur noziedzīga nodarījuma pazīmes, līdz ar to pārbaudes veikšana saistībā ar iespējamajiem noziedzīgiem nodarījumiem ir izmeklēšanas iestāžu kompetencē, un ministrija sniegusi VP informāciju par veikto pārbaudi saistībā ar iespējamajiem pārkāpumiem.