Tija, Saiva, Sentis, Santis, Saivis
Iesūti
Atpakaļ

Turpinās iztiesāt Rīgas pils ugunsgrēka krimināllietu

Rīgas pilsētas tiesa Vidzemes priekšpilsētā šodien plkst.9 turpinās iztiesāt Rīgas pils ugunsgrēka krimināllietu, noskaidroja tiesā.

Ugunsgrēks Rīgas pilī izcēlās 2013.gada 20.jūnija vakarā. Lietā apsūdzētas trīs personas – Rīgas pils priekšpils būvdarbu vadītājs Ivars Rība, kā arī Juris Kassalietis un nu jau mirušais Imants Jurkevičs. Viņi savu vainu neatzīst.

Vienlaicīgi prokurors uzskata, ka arī četrām juridiskajām personām piemērojami piespiedu ietekmēšanas līdzekļi par nepienācīgi veiktu uzraudzību un kontroli Rīgas pils rekonstrukcijas laikā.

Rība un Kassalietis apsūdzēti pēc Krimināllikuma 240.panta otrās daļas, proti par ugunsdrošības noteikumu tīšu pārkāpšanu, ja to izdarījusi persona, kura ir atbildīga par šo noteikumu ievērošanu, un ar to radīts būtisks kaitējums. Par šādu nodarījumu draud brīvības atņemšana uz laiku līdz trim gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana vai probācijas uzraudzība, vai arī sabiedriskais darbs un naudas sods.

Savukārt Jurkevičs bija apsūdzēts pēc Krimināllikuma 186.panta otrās daļas, proti par svešas mantas iznīcināšanu vai bojāšanu aiz neuzmanības, ja tās rezultātā iestājusies cilvēka nāve vai izraisītas citas smagas sekas. Par šādu nodarījumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.

Ugunsgrēks Rīgas pilī izcēlies pils rekonstrukcijas darbos nodarbināto strādnieku bezatbildīgas rīcības rezultātā.

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” pieaicinātie Igaunijas eksperti secinājuši, ka ugunsgrēks 20.jūnijā izcēlies būvnieka rīcībā nodotajā Rīgas pils daļā, un tā iemesls bijis atklātas uguns avots – dzirkstele, kvēlojoša cigarete vai jebkurš cits atklātas uguns avots.

Tikmēr pils remontētāju pilnsabiedrības SBRE uzaicinātais eksperts no Lielbritānijas Pīters Mansi apgalvoja, ka ugunsgrēks ir izcēlies ēkas centrālās daļas ziemeļaustrumu daļā, neizmantotā šautuvē, kur nekādi darbi netika veikti.

Lietas prokurors Agris Skradailis ar Ģenerālprokuratūras preses dienesta starpniecību iepriekš norādīja, ka ir pārliecināts, ka lietā esošie pierādījumi apstiprina apsūdzēto vainu. Viņš 2014.gada rudenī, virzot kriminālprocesu tiesā izskatīšanai pēc būtības, nav šaubījies, ka ar esošajiem pierādījumiem – liecībām, ekspertu atzinumiem un citiem rakstveida pierādījumiem – spēs pārliecināt tiesu, ka nepastāv saprātīgas šaubas par to, ka tieši apsūdzētās personas izdarījušas tām inkriminētos konkrētos noziegumus, bet četras juridiskās personas nav īstenojušas pienācīgu pārraudzību un kontroli.

Pilnsabiedrības SBRE izveidoja būvuzņēmumi “Skonto būve” un “Re&Re”, bet šobrīd starp tās biedriem ir vēl divi ar tām saistīti uzņēmumi – “Skonto Building Systems” un “Būve AD1”.