DIO 2023.gadā plāno celt depozīta sistēmas dalības maksu dzērienu ražotājiem un importētājiem
SIA “Depozīta iepakojuma operators” (DIO) 2023.gadā plāno celt depozīta sistēmas dalības maksu dzērienu ražotājiem un importētājiem, liecina oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” publiskotā informācija.
Dalības maksu plānots palielināt gan vienreizlietojamam depozīta iepakojumam, izņemot metālus, gan atkārtoti lietojamam iepakojumam.
No vienreiz lietojamiem depozīta iepakojumiem caurspīdīgās plastmasas vienības cenu plānots palielināt par 433% jeb no 0,0009 eiro līdz 0,0048 eiro par vienību, krāsainās plastmasas – par 762% jeb no 0,0037 eiro līdz 0,0282 eiro, stikla – par 144% jeb no 0,018 eiro līdz 0,0439 eiro par vienību.
Vienlaikus alumīnija un dzelzs iepakojums turpmāk būs bezmaksas. Līdz šim bezmaksas bija tikai alumīnijs, savukārt dzelzs iepakojuma maksa par vienību bija 0,0093 eiro.
Atkārtoti lietojamo iepakojumu grupā universāla dizaina iepakojumu cenu plānots celt par 239%, tas ir, no 0,0256 eiro par vienību līdz 0,0869 eiro, bet individuāla dizaina iepakojumu par 71% – no 0,0126 eiro līdz 0216 eiro par vienību.
Kā norāda DIO, dalības maksas projekts sagatavots, ņemot vērā līdzšinējos depozīta sistēmas darbības rezultātus, 2022. un 2023.gada prognozes tirgū laistajam depozīta iepakojuma apjomam, atgriešanas rādītājiem, kā arī prognozētajām depozīta iepakojuma apsaimniekošanas izmaksām.
Depozīta iepakotāju dalības maksa sedz to depozīta sistēmas darbības izmaksu daļu, ko nenosedz ieņēmumi no materiāla pārdošanas un neizmaksātās depozīta maksas par sistēmā neatgriezto iepakojumu. Dalības maksas aprēķinā ievērots precīzs izmaksu attiecināšanas princips, kas novērš jebkādu šķērssubsīdiju esamību starp dažādiem materiāla veidiem.
Piedāvātās maksas varētu stāties spēkā ar 2023.gada 1.aprīli.
Maksas projekts Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai iesniegts trešdien, 7.decembrī.
Priekšlikumus un ieteikumus par maksas projektā ietverto informāciju DIO pieņems 20 dienas pēc paziņojuma publicēšanas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.
Paziņojums publiskots 9.decembrī.
Kompānijā aģentūrai LETA skaidroja, ka depozīta sistēmu finansē trīs galvenie ieņēmumu avoti – ieņēmumi par savākto un pārstrādei nodoto materiālu, depozīta maksa par tiem iepakojumiem, kurus patērētāji nav atdevuši atpakaļ sistēmā, un dzērienu ražotāju maksājumi par dalību depozīta sistēmā. Depozīta sistēma darbojas pēc bezpeļņas principa, un visi iegūtie līdzekļi tiek atkārtoti ieguldīti atpakaļ sistēmas darbībā un attīstībā.
DIO norāda, ka depozīta sistēmas dalības maksas projekts ir attiecināms uz depozīta iepakotājiem – tā ir maksa, ko depozīta iepakotājs maksā par depozīta iepakojuma apsaimniekošanu depozīta sistēmā, tātad par katru tirgū laisto depozīta iepakojuma vienību.
Taujāti par to, kādēļ samazināta metāla cena, DIO pauda, ka metāla iepakojuma gadījumā tiek prognozēts, ka materiāla pārdošanas cena un ieņēmumi no depozīta maksas par neatgriezto iepakojumu pilnībā nosegs šo materiālu veida apsaimniekošanas izmaksas.
Jau vēstīts, ka 2022.gada 1.februārī Latvijā darbību sāka depozīta sistēma dzērienu iepakojumiem.
Depozīta sistēmā var nodot stikla, PET un metāla (skārdenes) bezalkoholisko, visu veidu alus un citu alkoholisko (zem 6%) dzērienu iepakojumus. Par katru nopirkto depozīta iepakojumu iedzīvotājam jāiemaksā depozīts 0,1 eiro apmērā, ko pēc iepakojuma nodošanas var saņemt atpakaļ, ja uz nododamā iepakojuma ir nolasāma speciālā atpazīstamības zīme un svītrkods, kā arī iepakojums ir iztukšots.
Valsts vides dienests konkursā dzērienu iepakojumu depozīta sistēmu uz septiņiem gadiem nolēma uzticēt DIO.