Edgars Rinkēvičs: Liepājas industriālais parks varētu būt labs piemērs kā transformēt degradētu un piesārņotu teritoriju
3. martā vienas dienas darba vizītē Liepājā ieradās LR ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Viens no vizītes mērķiem bija pārrunāt reģiona aktualitātes uzņēmējdarbības jomā. Ministrs iepazinās ar bijušās rūpnīcas Liepājas metalurgs teritoriju kādu to Liepājas SEZ pārvalde pārņēma no bankrotējušā uzņēmuma, iepazinās ar nākotnes attīstības plāniem un lokālplānojumu par perspektīvo uzņēmējdarbības vides attīstību.
Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs uzsvēra, ka ministrija tiešā veidā nenodarbojas ar uzņēmējdarbības atbalstu, bet tās galvenie uzdevumi ir rūpēties par investīciju un finanšu resursu piesaisti uzņēmējdarbībai t.sk. no ES struktūrfondiem. “Tad ir nepieciešama izpratne, kur paliek nauda, kas piesaistīta, redzēt piemērus un zināt kāda ir uzņēmējdarbības vide, iespējas un uzņēmumi, lai pamatotu savu viedokli karstās diskusijās. Mēs pārrunājām bijušās rūpnīcas Liepājas metalurgs attīstības iespējas un vajadzības. Šobrīd ļoti aktuāls ir viss, kas saistīts ar zaļo kursu, klimata pārmaiņām un tieši Liepājas metalurga teritorija ir tā, kas ļoti labi tajā ierakstās. Tas varētu būt ļoti labs piemērs kā transformēt ārkārtīgi piesārņotu padomju laika rūpnīcas teritoriju par modernu industriālu parku ar videi draudzīgām un uz aprites ekonomiku vērstām rūpnīcām. Patiesībā, ja tas izdosies, tad tas radīs pamatu jaunām investīcijām un būs kā piemērs kā attīstīt teritorijas citur Latvijā.”
Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs apmeklēja arī LSEZ SIA “Caljan”, kura jaunā ražotne izvietota pilnībā pārbūvētajā bijušajā Liepājas Metalurga Mehāniskajā cehā. Uzņēmums ražo teleskopiskos konveijerus pasta sūtījumu un tā klientu vidū ir pasaulē tādi atpazīstami zīmoli kā Amazon, ebay, Zalando, FedEx, DHL, Hermes, Michelin, Adidas un citi.
“Caljan jaunā rūpnīca ir labs piemērs kādu vēlamies redzēt bijušo Liepājas metalurga teritoriju. Ir ar ko salīdzināt. Vienā pusē žogam moderna ražotne, otrā degradēta teritorija. Pirms 5 gadiem, noslēdzot nodomu protokolu par bijušās rūpnīcas Liepājas metalurgs teritorijas zaļo transformāciju un Liepājas Industriālā parka izveidi tā “ģenētiskajā kodā” tika ielikta ilgtspējīga domāšana, skaidri izvēloties izglītību, inovācijas un aprites ekonomikas pamatprincipus. Attīstot Eiropas zaļam kursam atbilstošu industriālu parku mums būs nepieciešams valsts atbalsts un finanšu resursi ”, norāda Liepājas SEZ pārvaldnieks Uldis Hmieļevskis.