Atpakaļ

Iekarināmie šūpuļkrēsli no Druvas

Saldus novada Druvā tiek ražoti iekarināmie šūpuļkrēsli, kuri tiek izgatavoti pēc individuāliem pasūtījumiem. Uzņēmums AI.X izaudzis no vienas nelielas telpas līdz ražotnei divos stāvos ar klientiem visā pasaulē.

Uzņēmējdarbību sāk ar bērnu preču ražošanu

Uzņēmuma īpašniece Aija Ozola ir ar lielu pieredzi uzņēmējdarbībā un mārketingā. Sākusi Aija ar pārdevējas darbu Saldus Patērētāju biedrībā, vēlāk kļūstot par prečzini. Vēlāk sapratusi, ka ar esošajām zināšanām ir par maz un apguvusi straptautisko mārketigu. Tālāk sākušies savas uzņēmējdarbības nišas meklējumi.

Uzņēmēja uzsākusi rotaļlietu, bērnu apģērbu un šūpulīšu ražošanu. Vēlāk sākusi šūt dizaina vīriešu kaklasaites, sporta fanu jakas, sieviešu trikotāžas darinājumus. Diemžēl piedāvātajām precēm bijusi liela konkurence un mazs pieprasījums. Vīriešu dizaina kaklasaites gan joprojām esot pieprasītas.

Aija daudz braukājusi pa tirdziņiem un izstādēm ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs, tā iegūstot atpazīstamību un klientus. Kādā no ārvalstu izstādēm sarunā ar Amerikā dzīvojošiem lietuviešiem izaugusi doma par iekarināmo šūpuļkrēslu ražošanu.

Iekarināmie šūpuļkrēsli ar odziņu   

Uzņēmuma AI.X ražotie iekarināmie šūpuļkresli ir 100 % roku darbs. Tie tiek izgatavoti no kvalitatīviem mēbeļu audumiem, kokvilnas un lina. No citiem šāda veida produktiem, Aijas ražotie atšķiras ar to, ka tiem ir izvelkama kāju daļa.

Ieklausoties klientu vajadzībās, šūpuļkrēsliem nākuši klāt dažādi aksesuāri. Pēc sarunas ar klientu, Aija sākusi šūpuļkrēsliem izgatavot kabatiņas, kur ievietot brilles vai telefonu. Lai lietus laikā šūpuļkrēsls nav jānes iekšā telpās, uzņēmēja izgatavo speciālus “mētelīšus”. Aija uzsākusi arī sēžammaisu šūšanu. 

Viena šūpuļkrēsla izgatavošana aizņem aptuveni divas dienas. Pandēmijas laikā pieprasījums pēc iekarināmajiem šūpuļkrēsliem tikai pieaudzis. Aija, lai izpildītu visus pasūtījumus laikā, pat cēlusies divos naktī.

Uzņēmuma šūpuļkrēsli mājvietu atraduši Islandē, Ēģiptē, Singapūrā, Ķīnā, Izraēlā, Somijā, Amerikā un daudzās citās valstīs. Galvenokārt ārzemnieki Aijas darinājumus atrod veikalā etsy.com.

Aijas uzņēmums no vienas telpas vīra vecāku mājās šobrīd ir izaudzis līdz ražotnei ar vairākām telpām divos stāvos. Pieaugot pasūtījumiem, uzņēmumam tika piesaistīti papildus šuvēji. Šobrīd gan pasūtījumu apjoms esot krities, iespējams dēļ pasaulē valdošās saspīlētības un notikumiem Ukrainā.

Izmanto visas iespējas attīstībai

Lielu nozīmi uzņēmuma attīstībā ir spēlējušas Aijas iegūtās mārketinga zināšanas. Amatniece stāsta, ka ar labu produktu vien nepietiek, ir nepieciešamas zināšanas kā produktu virzīt tirgū tā, lai tas nonāk līdz īstajam klientam.

Agrāk Aija devusies uz visiem iespējamiem tirgiem pēc kārtas līdz sapratusi, ka katram produktam ir savs pircējs un mazajos tirdziņos viņas klientu nav vai ir ļoti maz, tāpēc šobrīd uzņēmēja dodas tikai uz lielajiem gadatirgiem, piemēram, ikgadējo gadatirgu Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā. 

Tāpat svarīgi ir izmantot visas sociālo tīklu un ārzemju tirdzniecības platformu iespējas.”Nav nekādas nozīmes, kur atrodas jūsu uzņēmums, ja eksportējat savus izstrādājumus. Galvenais ir strādāt ar reklāmas materiāliem, veidot web lapu ar savu izstrādājumu veikalu, lai pārdotu; un izmantot platformas, ko piedāvā pasaules uzņēmēji – Etsy, Amazon utt.,” stāsta Aija.

Uzņēmuma mājaslapa ir pieejama 19 valodās. Tāpat uzņēmuma produkcija atrodama Etsy.com un video par uzņēmumu redzami arī YouTube. Aija arī uzsver, ka ir jāpārvar valodas barjera un jārunā klientam saprotamā valodā. Ja nepieciešams jāpiesaista klienta valodā runājošs tulks.

Uzņēmēja iesaka arī izmantot iespējas doties uz lielajām starptautiskajām izstādēm ārvalstīs, piemēram, Berlīnē, kur potenciālo klientu būs daudz vairāk nekā mazajās izstādēs. Aija arī uzsver, ka jāizmanto arī viss pieejamais atbalsts, kā piemēru minot, ka savulaik uzrakstot projektu un iesniedzot LIAA saņēmusi finansiālu atbalstu ārējam mārketingam.

Tāpat uzņēmēja iesaka nepārtraukti attīstīties un augt, lai vienmēr būtu soli priekšā konkurentiem un nezaudētu produkta unikalitāti.

Vairāk par uzņēmumu var uzzināt: AI.X.LV