Atpakaļ

Latvijā radīts prototips mērierīcei kuģu emisiju kontrolei

Latvijas inovāciju uzņēmums “InPass” starptautiska projekta ietvaros izstrādājis prototipu unikālai mērierīcei – komunikācijas kontrolierim, kas ir daļa no iekārtas kuģu emisiju kontrolei, mazinot kaitīgo izplūdes gāzu nonākšanu atmosfērā, pavēstīja uzņēmuma pārstāvji.

“InPass” vadītājs Raivis Ekšteins norāda, ka komunikāciju kontrolieris ir daļa no inovatīvas emisiju nepārtrauktu mērījumu sistēmas jeb CEMS. Atšķirībā no šobrīd pieejamajām CEMS sistēmām, jaunā iekārta būs pārnēsājama un vienkārši lietojama. Šobrīd ir pieejamas stacionāri, smagi un sarežģīti laboratorijas tipa instrumenti, kuru izmantošana nepieciešamas padziļinātas zināšanas.

“Ņemot vērā, ka Eiropas Savienībā līdz 2050.gadam plānots ierobežot kuģu satiksmes emisijas par 50%, sagaidāms ievērojams pieprasījums pēc šādām iekārtām,” skaidro Ekšteins.

“InPass” tehniskās komandas izstrādātais komunikāciju kontrolieris ir nepieciešams, lai nodrošinātu savstarpējo komunikāciju ar pārējām sistēmā uzstādītajām mērierīcēm. Tā uzdevums būs apkopot datus un uzglabāt serverī, lai pēc tam varētu veikt iegūto datu analīzi. Mērierīces izstrādē ir iesaistīta arī Liepājas Universitātes Dabas un inženierzinātņu fakultāte, kura veica matemātiskus aprēķinus un testus, lai nodrošinātu precīzu mērierīces darbību.

Ultraportatīvas nepārtrauktas emisijas uzraudzības sistēmas projekta partneri ir “InPass”, Liepājas universitātes Dabas un inženierzinātņu fakultāte, Dānijas Nacionālais metroloģijas institūts un Dānijas vides monitoringa ierīču ražotājs “Instrumatic Marine”, kas ir projekta galvenais partneris.

Projekts tiek īstenots “Eurostars-2” programmas ietvaros un līdzfinansējumu nodrošina Latvijas Zinātnes padome un Dānijas Inovāciju fonds (IFD). “Eurostars-2” ir Eiropas Komisijas programmas “Apvārsnis 2020” un “EUREKA” Sekretariāta apvienotā programma, kas atbalsta inovatīvu produktu, pakalpojumu vai tehnoloģiju izstrādi, ko veic mazie un vidējie uzņēmumi.

Kā liecina “Firmas.lv” informācija, SIA “InPass” apgrozījums 2021.gadā bija 140 155 eiro, savukārt uzņēmuma peļņa bija 19 126 eiro.

Uzņēmums reģistrēts 2017.gadā, un tas pieder Ekšteinam un Kasparam Goltam.