Atpakaļ

Liepājas pašvaldība kā “Liepājas autobusu parka” mazākuma akcionāre noliedz iesaisti konkurences pārkāpumā

Liepājas pašvaldība noliedz savu kā AS “Liepājas autobusu parks” (LAP) mazākuma akcionāres iesaisti konkurences pārkāpumā, pauda pašvaldības izpilddirektora vietnieks Didzis Jēriņš.

“Liepājas autobusu parkā” pašvaldībai pieder 34,85% kapitāla jeb 218 650 daļas.

Jēriņš norāda, ka Liepājas pašvaldība nav saņēmusi Konkurences padomes (KP) lēmumu, ar kuru par aizliegtu vienošanos reģionālās nozīmes pasažieru pārvadājumos tā piemērojusi naudas sodu kopumā 1,975 miljonu eiro apmērā trim reģionālajiem pasažieru pārvadātājiem – LAP, AS “Nordeka” un SIA “Latvijas sabiedriskais autobuss”.

“Līdz ar to pagaidām neesam iepazinušies ar lēmuma saturu,” piebilst pašvaldības izpilddirektora vietnieks.

Pašvaldība atgādina, ka Liepājas dome jau 2021.gada janvārī pieņēma lēmumu izbeigt līdzdalību akciju sabiedrībā un pārdot pašvaldības akcijas.

Kopš tā laika noteikta akciju tirgus vērtība, bet pašvaldības kapitāla daļu pārdošanas process uz priekšu nav pavirzījies, jo Liepājas pašvaldībai pieder mazākuma akcijas. Ja tās būtu vairākuma akcijas, tad būtu daudz vienkāršāk virzīt arī pārdošanas procesu, skaidro Jēriņš.

KP soda naudu kompānijām piemērojusi par vienošanos Autotransporta direkcijas (ATD) organizētajos iepirkumos par sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu ar autobusiem reģionālās nozīmes maršrutos uz 10 gadiem.

KP secinājusi, ka LAP, “Nordeka” un “Latvijas sabiedriskais autobuss”, lai iepirkumā iegūtu pakalpojuma sniegšanas tiesības maršrutos maksimāli pietuvināti noteiktajai robežai – 15 miljoni kilometru gadā, – savstarpēji apmainījās ar komerciāli sensitīvu informāciju ne tikai par lotu sadali, bet arī par dalības nosacījumiem iepirkumos, vienojoties, piemēram, par piedalīšanos vai nepiedalīšanos konkrētajā lotē, kā arī par piedalīšanās formu iepirkumos – individuāli vai veidojot apvienības.

LAP valdes priekšsēdētājs Leonīds Krongorns iepriekš norādīja, ka kompānija tuvākajā laikā padziļināti iepazīsies ar KP lēmuma pilno tekstu, lai varētu sniegt plašākus komentārus par situāciju.

“LAP savā profesionālajā darbībā ievēro visas likuma prasības un noliedz konkurences tiesību noteikumu neievērošanu vai Konkurences likuma pārkāpšanu. Pēc padziļinātas iepazīšanās ar lēmuma argumentāciju, LAP lems par konkrētu tiesību aizsardzības līdzekļu izmantošanu, lai aizsargātu savas tiesiskās intereses, pierādot savas rīcības godprātību un vainas neesamību,” pauda kompānijā.

Jau ziņots, ka LAP apgrozījums 2021.gadā bija 15,406 miljoni eiro, kas ir par 41% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa pieauga vairākkārt, sasniedzot 3,603 miljonus eiro.

Pēc KP 2022.gada 29.marta lēmumā par Konkurences likuma pārkāpuma konstatēšanu LAP darbībās, uzņēmuma mazākuma akcionārs (34,85%) ir Liepājas pašvaldība, bet 59,83% akciju pieder SIA “LAP1R”, kas, pēc “Firmas.lv” datiem, pastarpināti pieder Andra Šķēles (67%) un Aināra Šlesera (33%) ģimenēm.