Atpakaļ

LVM pērn veikusi jaunaudžu kopšanas darbus 28 600 hektāru platībā

AS “Latvijas valsts meži” (LVM) 2022.gadā veikusi jaunaudžu kopšanas darbus 28 600 hektāru platībā, savukārt jaunaudžu stumbru aizsardzības darbi veikti vairāk nekā 5000 hektāru meža, liecina LVM publicētā informācija.

LVM informē, ka visaktīvākā jaunaudžu kopšana notiek no novembra līdz martam, bet stumbru aizsardzība – no oktobra līdz decembrim. Gada vēsajos mēnešos LVM veic 80% no visa gada jaunaudžu kopšanas un stumbru aizsardzības darbu apjoma.

Kā skaidro LVM mežkopības darbu eksperts Juris Katrevičs, darbu izpildi ziemā visvairāk ietekmē bieza sniega sega, kas var apgrūtināt nokļūšanu līdz darba nogabalam un pārvietošanos tajā. Tāpat arī ar smagu sniegu piesniguši un noliekti koki var ietekmēt darba izpildes gaitu un ražīgumu. Savukārt piemērotākais laiks jaunaudžu kopšanai ziemā ir dienas, kad gaisa temperatūra ir zem nulles.

Vienlaikus LVM norāda, ka atjaunoto platību aizsardzība ļauj pasargāt koku galotnes dzinuma pumpuru no briežu dzimtas dzīvnieku vēlmes to nokost, savukārt jaunaudžu stumbru aizsardzība nodrošina koku stumbru aizsardzību pret briežu dzimtas dzīvnieku bojājumiem, kas īpaši aktuāla ir tieši ziemā, kad samazinās dzīvniekiem pieejamais barības daudzums.

Maza augstuma kokiem dzīvnieks var bojāt centrālā dzinuma pumpuru, bet lielāka augstuma kokiem – stumbra mizu. Abi kopšanas darbi ir nozīmīgi, jo tieši pēc izkopšanas priežu audzes visvairāk var ciest no dzīvnieku bojājumiem. Priedes, kurām ir izveidojusies kreves miza, un egles, kurām ir kupls vainags, pret meža dzīvnieku bojājumiem ir pasargātas labāk, informē LVM.

Vienlaikus LVM norāda, ka 2023.gadā jaunaudžu kopšana plānota aptuveni 35 000 hektāru platībā, bet stumbru aizsardzības darbi – 5600 hektāros meža, kur 658 hektāros uz koka stumbriem tiks uzliktas aizsargspirāles, bet 11 hektāros kociņi tiks aizsargāti ar nemazgātu aitas vilnu.

LVM vienīgais īpašnieks ir valsts, bet akciju turētāja ir Zemkopības ministrija.