Atpakaļ

Mazās alus darītavas Kurzemē

Tuvojas vasaras gaidītākie svētki – Līgo un Jāņi, kad ugunskuri degs visās Latvijas malās. Svētku neiztrūkstoša sastāvdaļa ir alus. Latvijā ir ap 50 mazās alus darītavas, no kurām vairākas ir arī Kurzemē.

Jaunpils alus
Jaunpilī alu brūvē jau piecus gadus. No alus brūvēšanas mājās izaugusi arī alus darītava ar četriem klasiskiem aliem un 2-3 specifiskiem brūvējumiem. Jaunpils alus darītava piedāvā arī ekskursijas-degustācijas. Alu var baudīt gan uz vietas Jaunpilī, gan iegādāties līdzņemšanai. Līgotājiem alus darītavas īpašnieki novēl izvēlēties vietējo alu.

 

 

Aizputes muižas alus
Aizputes alus darītava atrodas vietā ar senu alus darīšanas vēsturi. Līdz 1.pasaules karam vietā, kur šobrīd mitinās Aizputes alus darītava, bijusi “Neumann&Wiedner” alus rūpnīca. Aizputes alus darītava gan ir vēl pavisam jauna – darbojas vien 3 gadus. Alus darītavā tiek darīti 4 alus veidi – gaišais, tumšais, kviešu un pilsner. Visiecienītākais ir gaišais alus. Nesen darītavas ēkā atvēries arī veikaliņš “Aizputes miestiņš”, kurā var iegādāties svaigu izlejamo alu, kvasu un sidru. Alus darītavas saimnieki svētkos novēl: “Lai alus ir tik daudz kā nekad!”

Ventspils alus darītava “Courlander”
“Courlander” alus ir īpašs ar to, ka tas tiek darīts pēc sena 1516. gada vācu alus tīrības likuma, kas nosaka, ka alus adrīšanai var izmantot tikai četras sastāvdaļas – miežu iesalu, apiņus, ūdeni un raugu. Ventspils alus darītava darbojas no 2016. gada. Alus darītavā tiek darinātas divi alus veidi – gaišais un tumšais.

 

 

Alus darītava “Saldalus”
Saldalus darītava atrodas Saldū un tajā top tumšais, gaišais, Puķu un Melnais vilks alus. Alu šeit brūvē no 2012. gada. Viss alus darīšanas process pilnībā ir roku darbs un alus darīšanas iekārtas izgatavojis pats alus darītavas saimnieks. Saldalus ir viena no pirmajām un mazākajām alus darītavām Latvijā.

 

Alus darītava “DUNA brewery”
Duna brewery ir mazā alus darītava Kuldīgā. Piedāvājumā ir gan Lager, gan Eila, gan IPA, gan Sour alus.

Alus darītava ražo ne tikai alu, bet arī limonādes no vietējām ogām un augļiem. Savu mājvietu alus darītava atradusi vēsturiskā 19. gadsimta ēkā pašā Kuldīgas sirdī.

 

 

Užavas alus darītava
Užavas alus darītava atrodas netālu no Ventspils. Tiek brūvētas četras alus šķirnes – gaišais, tumšais, Ziemeļu un bezalkoholiskais. Užavas alus savu darbību sāka 1994. gadā. Alus brūvēšanā tiek izmantoti tikai četri komponenti – ūdens, miežu iesals, raugs un apiņi.

 

Alus darītava “Puta brewery”
Liepājā alus top alus darītavā “Puta brewery”. Alus darītava savu darbību uzsāka 2019. gadā un šobrīd tiek piedāvāts IPA un Lager tipa alus. Ražotne ir ļoti neliela un brūvēto alu var nobaudīt Liepājas Spīķerī.