Atpakaļ

Pildot armijas pārtikas iepirkuma līgumu, NBS uzņēmumam “Zītari LZ” pārskaitījuši teju 195 000 eiro

Pildot armijas pārtikas iepirkuma līgumu, Nacionālie bruņotie spēki (NBS) Rojā reģistrētajam uzņēmumam “Zītari LZ” līdz otrdienai pārskaitījuši 194 474 eiro, informē Aizsardzības ministrija (AM).

Līgums tika noslēgts uz pieciem gadiem par maksimālo piegādes summu līdz 220 miljoniem eiro. Pēc līguma noslēgšanas līdz 21.martam NBS ir pārskaitījuši “Zītari LZ” 194 474 eiro.

Aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (NA) jau iepriekš norādījusi, ka aizsardzības resors vērtē armijas pārtikas iepirkuma līguma iespējamās laušanas juridiskos aspektus. Arī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) ir parakstījis rezolūciju, ar kuru ministrijai uzdots vērtēt iespējas lauzt līgumu.

Mūrniece arī paziņojusi, ka plānotā līguma summa nemaz neatbilst NBS budžeta iespējām.

Publiski pieejamais līgums liecina, ka pasūtītājam ir tiesības vienpusēji atkāpties no līguma, brīdinot izpildītāju vismaz 90 dienas iepriekš. Tāpat līdzējiem savstarpēji vienojoties, līgums var tikt izbeigts pirms līguma darbības termiņa beigām.

Līgumā minēta arī nepārvaramā vara. Ar nepārvaramas varas apstākļiem jāsaprot no līdzējiem pilnīgi neatkarīgi radušies apstākļi, ko līdzējiem līguma slēgšanas brīdī nebija iespējams paredzēt un no tiem izvairīties, un kas padara līguma saistību izpildi par neiespējamu.

Jau ziņots, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis kriminālprocesu par Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centra (VALIC) organizētā iepirkuma “Loģistikas pakalpojums par pārtikas piegādi NBS vajadzībām”. Publiski pieejamā informācija liecina, ka līgumu noslēdza NBS Nodrošinājuma pavēlniecība.

Lai ar kriminālprocesuālām metodēm pārbaudītu, vai iepirkuma procedūras laikā no 2021.gada 18.oktobra līdz šī gada 10.janvārim īstenoti noziedzīgi nodarījumi, KNAB 3.martā sācis kriminālprocesu.

Kriminālprocess sākts pēc trīs Krimināllikuma pantiem par nepatiesu ziņu par mantu vai citiem ienākumiem lielā apmērā norādīšanu deklarācijā, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā un neizpaužamu ziņu, kas nav valsts noslēpums, izpaušanu.

Patlaban četrām kriminālprocesā iesaistītajām personām – diviem iepirkuma komisijas locekļiem, uzņēmuma pārstāvim un bijušā aizsardzības ministra Arta Pabrika (LA) padomniekam ir tiesības uz aizstāvību. Nevienai personai šajā kriminālprocesā nav piemēroti drošības līdzekļi.

Vienlaikus aizsardzības resorā ir atstādināts iepirkuma komisijas vadītājs, bijušais Nacionālās apvienības (NA) biedrs Ēriks Ezeriņš un kāda NBS amatpersona. Netiek gan atklāts vai šīs abas amatpersonas figurē kā abi komisijas locekļi KNAB izmeklētajā kriminālprocesā.

AM saistībā ar 220 miljonus eiro vērto armijas pārtikas iepirkumu sākusi dienesta pārbaudi. Ministrija arī informējusi KNAB, prokuratūru un Valsts kontroli. Pārbaudi prokuratūrā veic Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības koordinācijas nodaļa.

Rojā reģistrēts uzņēmums “Zītari LZ” pērn decembrī ieguvis 220 miljonus eiro vērtu līgumu par pārtikas piegādi NBS vajadzībām turpmākos piecus gadus.