Atpakaļ

“Stikla griezti” sievietei un priekšroka vīrietim. Vai dzimums ir pārāks pār profesionalitāti?

Lai gan darba devēji norāda, ka svarīgāka ir darbinieka profesionalitāte, nevis dzimums, statistika praksē rāda pretējo. Lai noskaidrotu, kas tad ir svarīgāks – dzimums vai profesionalitāte un kā uzveikt “stikla griestu” fenomenu, lai izceltu profesionalitāti pāri dzimumam – Sabiedrības integrācijas fonds aicina studentus, darba devējus, personāldaļu speciālistus un citus interesentus uz ekspertu diskusiju “Dzimuma reprezentācija – sieviete, vīrietis vai profesionālis?”, kas notiks 2. novembrī plkst. 13.00, Sabiedrības integrācijas fonda Facebook lapā un delfi.lv tiešraižu sadaļā, kuras laikā tiks diskutēts par dzimuma identitāti un tā reprezentāciju darba vidē.

Saskaņā ar 2019. gada Eirobarometra pētījuma par diskrimināciju Eiropas Savienībā datiem 20% respondentu no Latvijas uzskata, ka Latvijā ir izplatīta dzimumu diskriminācija. Toties 21% respondentu uzskata, ka diskriminācija pastāv ne tikai ikdienas dzīvē, bet arī darba vidē, piemēram, ja pastāv izvēle starp diviem kandidātiem ar vienādām prasmēm un vienādu kvalifikāciju, tad kandidāta dzimte vai dzimums, vai persona ir sieviete vai vīrietis, var būt kandidātam neizdevīgs kritērijs, piemēram, radot “stikla grieztus”, kas ir mākslīgi radīti traucēkļi sieviešu piekļūšanai vadošiem amatiem. Lai izprastu, vai tiešām dzimuma reprezentācija, dzimums, izskats, uzvedība – ietekmē to, kā darba devējs un sabiedrība uztver cilvēku, Sabiedrības integrācijas fonds organizē diskusiju, kuras laikā eksperti un diskriminācijai pakļautās mērķa grupas pārstāvji dalīsies ar savu un pasaules pieredzi dzimumu diskriminācijas un līdztiesības jomā.

“Stereotipu ietekmē sabiedrība ir pieradusi domāt un vērtēt cilvēkus noteiktos identitātes rāmjos “vīrietis” un “sieviete”. Bet vai darba vide ir tā, kurā ir svarīgi vai noteikta darba veicējs ir vīrietis vai sieviete, vai tomēr svarīgākais ir profesionalitāte? Studenti ir jauna darba ņēmēju paaudze, kas var radīt izmaiņas šajos iesakņojošos priekšstatos, ienākot uzņēmumos ar dažādības vērtībām. Diskusijā par dzimumu līdztiesības jautājumiem centīsim viņus iedvesmot kļūt par potenciālajiem pārmaiņu virzītājiem,” saka Sabiedrības integrācijas fonda sekretariāta direktore Zaiga Pūce.

Diskusijā piedalīsies Vidzemes Augstskolas lektore un paaudžu pētniece Anna Broka, Vidzemes Augstskolas Studentu apvienības valdes priekšsēdētāja Ksenija Zlotina, Sieviešu sadarbības tīkla valdes līdzpriekšsēdētāja un Eiropas sieviešu lobija valdes locekle Edīte Kalniņa, Biuro Klientu apkalpošanas vadītāja Baiba Rozentāle, “Arkolat” līdzīpašniece, Ornandum.lv studijas vadītāja Daina Pečate un Dienas bizness žurnālists Māris Ķirsons, savukārt diskusiju vadīs pasākumu un forumu moderators Haralds Burkovskis.

Pasākuma laikā dalībnieki atbildēs uz tādiem jautājumiem kā: vai dzimuma nelīdztiesība skar kādu konkrētu dzimumu, vai tā ir vienlīdz aktuāla kā sievietēm, tā vīriešiem, vai uzsākot karjeru ir svarīgs dzimums, vai sievietēm-uzņēmējām ir vieglāk vai grūtāk izsisties, vai mediji labprātāk dalās ziņās par sievietēm vai vīriešiem, kā arī varēs iegūt vairāk informācijas par kampaņu, uzzināt par situāciju valstī un atbalsta iespējām, saņemot atziņas no ekspertu pieredzes, un uzdodot sev interesējošus jautājumus.

Aicinām visus interesentus piedalīties diskusijā Sabiedrības integrācijas fonda Facebook lapā: https://fb.me/e/33kPBUVOK vai Delfi tiešraižu sadaļā.

Lai tiešraides laikā saņemtu atbildes uz sevi interesējošiem jautājumiem, lūgums tos sūtīt iepriekš uz e-pastu kristina.ilatovska@olsen.lv vai uzdot translācijas laikā Facebook tiešraides komentāru sadaļā vai izmantojot www.slido.com ar kodu #2825978 (https://app.sli.do/event/n4RpRFzYWo57wdCXu93kD4).