Atpakaļ

Vairāku valstu bruņoto spēku pārstāvji veiks novērošanas lidojumus pāri Latvijas teritorijai

Latvijas, Vācijas, Dānijas, Lietuvas un Igaunijas bruņoto spēku pārstāvji Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) Atvērto debesu līguma laikā no 8.aprīļa līdz 12.aprīlim veiks mācību novērošanas lidojumus pāri Latvijas teritorijai, informēja Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba Informācijas analīzes un vadības departamentā.

Lidojums tiks veikts ar Vācijas bruņoto spēku Atvērto debesu līguma novērošanas lidmašīnu “Airbus A319 OH”. Šajā pašā laika posmā Atvērto debesu līguma lidojumi notiks arī Igaunijā un Lietuvā.

Mācību lidojuma galvenais mērķis ir veikt Atvērto debesu līguma jomas speciālistu jeb novērotāju apmācību, pārbaudīt “Airbus A319 OH” novērošanas aprīkojuma darbību un veicināt speciālistu sadarbību.

Kopīga mācību lidojuma veikšana apliecina Latvijas un pārējo līguma dalībvalstu sadarbību bruņojuma kontroles jomā, ļaujot gan apmācīt, gan paaugstināt abu valstu bruņojuma kontroles ekspertu kvalifikāciju, vērtē NBS.

Atvērto debesu līgums tika parakstīts 1992.gadā Helsinkos. Patlaban līgumam pievienojušās 32 valstis, un tā izpildes gaitā katru gadu tiek veikti vairāki novērošanas lidojumi.

Atvērto debesu līgums paredz savstarpēji saskaņotu novērošanas-filmēšanas pārlidojumu veikšanu virs dalībvalstu teritorijām, lai iegūtu informāciju par to bruņotajiem spēkiem, militārajiem objektiem un aktivitātēm.

Latvija Atvērto debesu līgumam pievienojās 2002.gadā, uzņemoties saistības katru gadu atļaut šādus lidojumus pār savu teritoriju, kā arī iegūstot tiesības pašai doties līdzīgos lidojumos.