Atpakaļ

Valainis: Latvijai ir perspektīvas iekļauties globālajās mikročipu ražošanas ķēdēs

Rīga, 28.aug., LETA. Latvijai ir lieliskas perspektīvas iekļauties globālajās mikročipu ražošanas ķēdēs, un Ekonomikas ministrija ir gatava sniegt visu pieejamo atbalstu, lai tas notiktu, trešdien sacīja ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS), tiekoties ar mikroelektronikas asociācijas “SEMI Europe” prezidentu Laitu Altimime.

No 27. līdz 29.augustam Latvijā viesojas starptautiskās mikroelektronikas asociācijas “SEMI Europe” delegācija tās prezidenta vadībā, lai iepazītos ar Latvijas zinātnieku un uzņēmumu veikumu mikročipu tehnoloģiju attīstībā un apspriestu ciešāku sadarbību, sekmējot Latvijas un visas Eiropas konkurētspēju globālajās pusvadītāju vērtību ķēdēs.

Altimime atzinis, ka Latvijai ir būtiskas salīdzinošās priekšrocības kļūt par mikročipu ražošanas ķēžu posmu, jo īpaši augstākās izglītības, pētniecības un tehnisko kompetenču jomās. Viņš uzsvēra, ka nozarei ir lielas perspektīvas – “tie ir vārti uz 2,8 triljonu eiro vērtām ražošanas ķēdēm”.

Vienlaikus “SEMI Europe” prezidenta ieskatā pieprasījuma pieaugums tuvākajos gados ir gaidāms saistībā ģenerējošā mākslīgā intelekta attīstību, kas prasīs ne tikai mikročipus, bet arī lielas datu centru un serveru jaudas, kur Latvijai arī ir būtiskas priekšrocības.

Altimime izteica gatavību pievienoties Ekonomikas ministrijas, Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Universitātes, SIA “Latvijas mobilais telefons” (LMT), SIA “Mikrotīkls” (“MikroTik”), SIA “Tet”, VAS “Elektroniskie sakari” un Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes 2022.gada nogalē parakstītajam saprašanās memorandam nozares attīstībai.

Viņš arī norādīja, ka gan Latvijai, gan Eiropai kopumā lielākais izaicinājums būs kvalificētu speciālistu nodrošināšana, kurus strauji augošajai nozarei vajadzēs arvien vairāk.

Eiropas Savienības (ES) Mikročipu akts paredz, ka katrai dalībvalstij ir iespēja pretendēt uz pusvadītāju kompetenču centra izveidi, tā sekmējot ES suverenitāti un pašapgādi pusvadītāju tirgū. Dizaina un testēšanas posms mikroshēmu vērtības ķēdē šobrīd veido apgrozījuma lielāko daļu, un Latvijai šajā jomā ir priekšrocības attiecībā pret tuvākajiem kaimiņiem – kompetenti speciālisti un sagatavotas tehnoloģijas, norāda Ekonomikas ministrijā.