Atpakaļ

Velnezerā notiks zivju zvejas demonstrējums un informatīvs pasākums pirms ezera attīrīšanas

Šodien no plkst.16 līdz 19 Juglā pie Velnezera norisināsies pasākums, lai informētu vietējos iedzīvotājus par plānotajām ezera attīrīšanas aktivitātēm, savukārt ceturtdien, 7.septembrī, notiks zivju monitoringa demonstrējums.

Pasākuma laikā tiks sākta diskusija ar vietējiem iedzīvotājiem par plānoto ezera attīrīšanu 2024.gadā.

Pasākumā būs iespēja uzdot jautājumus Latvijas Hidroekoloģijas institūta un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvjiem, kā arī vērot, kā notiek ikmēneša ūdens paraugu ievākšana ezera priekšizpētes vajadzībām.

Šodien plkst.19 ezerā tiks izvietoti zinātniskās zvejas tīkli. Ceturtdien plkst.7 šie tīkli tiks izvilkti un notiks zivju šķirošana un mērīšana.

Kā informēja pašvaldībā, projekta “Trust Alum” laikā 2024.gada vidū tiks veikta Baltijā pirmā ezera attīrīšana no vēsturiskā fosfora piesārņojuma, izmantojot Skandināvijā populāru “Alum” metodi. Ezera attīrīšanu veiks eksperti no Zviedrijas.

Zivju zveja tiks veikta pirms un pēc ezera attīrīšanas, lai demonstrētu šīs metodes nekaitīgumu. Zveja ir viena no ezera priekšizpētes aktivitātēm.

“Alum” attīrīšanas metodi plaši izmanto dzeramo ūdeņu un notekūdeņu apstrādē, bet metodes pamatā ir dabā sastopamā alumīnija sulfāta sāls pielietošana fosfora saistīšanai nogulumos. Zviedrijā ar panākumiem šo attīrīšanas metodi izmanto vairāk nekā 60 gadus un ir vismaz 250 pozitīvu piemēru.

Metodes priekšrocības ir ātrs rezultāts – ūdens dzidrums palielinās jau dažu dienu laikā. Turklāt pozitīvā ietekme var saglabāties gadiem.

Velnezers ir beznoteces brūnezers, kas atrodas daudzstāvu māju ielokā – Rīgā, Juglas apkaimē. Ezers vienmēr bijis nozīmīgs vietējiem iedzīvotājiem. Te mazgāta veļa, peldināti zirgi, apkārtējā teritorija kādreiz izmantota lauksaimniecībai, līdz tika blīvi apbūvēta.

Cilvēku darbības rezultātā ezerā nonāca lieli fosfora apjomi. Velnezera bioloģiskā daudzveidība ir noplicināta, ūdenī ir maz skābekļa un vasarās var novērot aļģu ziedēšanu. Ezera kvalitāte ir zema un tas aizaug.

Projekta kopējais finansējums visiem partneriem ir 497 742 eiro, no kuriem 398 194 eiro sedz “Interreg” programma un 99 548 eiro ir projekta partneru līdzfinansējums.

Attiecībā uz Velnezeru kopējais finansējums ir 11 200 eiro, no kuriem Rīgas pašvaldības līdzfinansējums būs 2240 eiro.