Bērnu slimnīcā izveidota Galvassāpju diagnostikas vienība
Jaunā Galvassāpju vienība nodrošinās iespēju saņemt padziļinātu konsultāciju un ārstēšanas plānu no multidisciplināru speciālistu komandas, lai precīzi noteiktu galvassāpju cēloņus un piedāvātu piemērotāko risinājumu, norāda BKUS.
Tāpat Galvassāpju vienības izveide samazinās nepieciešamību pēc atkārtotām vizītēm uzņemšanas nodaļā, palīdzot ātrāk sasniegt rezultātus.
BKUS Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas neiroloģijas profila virsārsts Mikus Dīriks skaidro, ka galvassāpes ir ļoti izplatīts simptoms, taču tas var būt arī ļoti vispārīgs. Galvassāpju vienība ļauj piedāvāt visaptverošu un kvalitatīvu pieeju, kas balstīta jaunākajās vadlīnijās, norāda Dīriks.
Kā norāda slimnīcā, galvassāpes ir ļoti bieži sastopams simptoms bērnu un jauniešu vidū. Eiropas Galvassāpju federācijas pētījuma dati rāda, ka 62% bērnu un jauniešu saskaras ar primārām galvassāpēm, kuru pamatā nav citu slimību. Migrēna ir novērota 11% jauniešu, bet saspringuma tipa galvassāpes – 17%.
Galvenais uzdevums ir atšķirt primārās galvassāpes no sekundārajām, kuras var liecināt par nopietnākām veselības problēmām, piemēram, infekcijām vai strukturālām izmaiņām, uzsver slimnīcā.
BKUS vērš uzmanību, ka vecākiem un jauniešiem ir būtiski zināt, kādos gadījumos nepieciešams vērsties pie ārsta. Īpaša uzmanība jāpievērš situācijām, kad galvassāpes sākas pēkšņi un ir intensīvas, tās pavada vemšana, redzes vai līdzsvara traucējumi, sāpes ir biežas, īpaši naktīs vai no rīta, vai arī medikamenti nesniedz atvieglojumu. Šādos gadījumos vispirms jākonsultējas ar ģimenes ārstu, kurš var novērtēt situāciju un nepieciešamības gadījumā nosūtīt pie bērnu neirologa.
Svarīgs palīgs galvassāpju diagnostikā ir galvassāpju dienasgrāmata, ko var lejupielādēt un sākt pildīt tīmekļvietnē “VeselaPasaule.lv” vēl pirms vizītes pie ārsta. Dienasgrāmata palīdz vecākiem un bērniem dokumentēt galvassāpju biežumu, raksturu, intensitāti un saistītos faktorus, piemēram, uzturu, miega režīmu vai stresu. Neirologam šī informācija var būt ļoti nozīmīga jau pirmajā vizītē, jo tā ļauj ātrāk un precīzāk izvērtēt situāciju, saprast cēloņus un nekavējoties uzsākt problēmas risināšanu, norāda slimnīcā.
“Galvassāpju dienasgrāmata ir viens no vienkāršākajiem, bet efektīvākajiem rīkiem, kas palīdz mums kopā ar pacientu izprast viņa veselības stāvokli un piedāvāt piemērotāko terapiju,” uzsver Dīriks.
Galvassāpju ārstēšanā nozīmīga loma ir ne tikai neirologiem, bet arī citiem speciālistiem. Psihologi palīdz identificēt stresa un emocionālās spriedzes ietekmi, kas bieži ir galvassāpju izraisītājs, savukārt fizioterapeiti pievērš uzmanību muskuļu sasprindzinājumam un kustību ierobežojumiem, kas var pastiprināt sāpes.
Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra konsultatīvās komandas vadītāja Līga Būtnāre stāsta, ka bieži vien galvassāpes ir signāls, ka bērns vai jaunietis piedzīvo emocionālu spriedzi vai stresu, psihologa uzdevums ir palīdzēt pacientam atpazīt un pārvaldīt šos faktorus, lai uzlabotu viņa dzīves kvalitāti un emocionālo labsajūtu.
Slimnīcā atgādina, ka efektīvai galvassāpju pārvaldībai būtiska ir profilakse, kas nozīmē ievērot miega higiēnu, regulāri uzņemt pietiekamu šķidruma daudzumu, ēst sabalansētu uzturu, izvairīties no provocējošiem faktoriem, piemēram, šokolādes vai kofeīna, un ik dienu veltīt vismaz stundu fiziskām aktivitātēm.