Atpakaļ

Kampaņā uzsvērs plašākas testēšanas uz hepatītu C nepieciešamību Latvijā

Šodien, pasaules hepatīta dienā, Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācija (LIHHASA) īstenos informatīvo kampaņu “Pārbaudies uz C hepatītu!”, kuras gaitā uzsvērs plašākas testēšanas nepieciešamību Latvijā, pavēstīja SIA “Divi gani” sabiedrisko attiecību speciālists Jānis Stundiņš.

Paredzēts, ka ar dažādu mediju starpniecību un sociālajos tīklos vadošie infektologi un hepatologi, kā arī citi speciālisti aktīvāk informēs sabiedrību par prioritātēm, kas sekmētu, ka arī Latvija izpilda Pasaules Veselības organizācijas nosprausto mērķi – līdz 2030.gadam izskaust C hepatītu kā nopietnu draudu iedzīvotāju veselībai.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” (LIC) Aknu slimību nodaļas vadītāja un LIHHASA viceprezidente Ieva Tolmane informēja, ka Latvijā ar C hepatītu ir inficēti aptuveni 40 000 iedzīvotāju, taču nav skaidrs precīzāks apjoms inficēto. Pēc viņas paustā Latvijā joprojām ir daudz cilvēku, kuri nezina, ka ir inficēti ar C hepatītu, jo nekad nav nodevuši analīzes šīs infekcijas noteikšanai. Tāpat daudz neskaidrību rada arī tas, ka C hepatīta pārbaudes nav saistošas un ir brīva izvēle pacientiem psihoneiroloģiskajās slimnīcās, sociālajos centros, patversmēs un arī ieslodzījuma vietās, uzsver Tolmane.

Ārste iesaka veicināt visas sabiedrības interesi par skrīningu, katram iedzīvotājam pārbaudoties vismaz reizi mūžā. Tāpat nozīmīga ir tādu profesiju pārstāvju skrīnēšana, kuru veicējiem jāsaskaras ar nelaimes gadījumiem, svešām asinīm, piemēram, policistiem, glābējiem, ārstiem.

C hepatīta pacientiem būtu nepieciešama arī iespēja vizītei pie infektologa bez ģimenes ārsta nosūtījuma, jo praksē daudzi inficētie ir tādi, kam pat nav ģimenes ārsta, taču viņi apdraud ne tikai sevi, bet arī sabiedrību, jo C hepatīts ir infekcija, pauda Tolmane.

Hepatoloģe uzsver, ka mūsdienās 95% gadījumu C hepatītu ir iespējams pilnībā izārstēt. Latvijā jau vairākus gadus pacientiem ir pieejama efektīva terapija, kuru apmaksā valsts, taču ārstēt iespējams tikai tos pacientus, kuri zina savu diagnozi. Savukārt, lai sasniegti Pasaules Veselības organizācijas nosprausto mērķi, Latvijā ik gadu būtu jāārstē vismaz 3000 pacientu.

Patlaban Veselības ministrija strādā pie HIV infekcijas, seksuāli transmisīvo infekciju, B un C hepatīta izplatības ierobežošanas rīcības plāna 2023.-2027.gadam izstrādes.

Tolmane cer, ka šī plāna īstenošana uzlabos skrīningu dažādās riska grupās, un Latvijai būtu nepieciešamas valsts mēroga vadlīnijas hepatīta izplatības ierobežošanai, līdzīgi kā savulaik infektologi izstrādāja vadlīnijas ģimenes ārstiem.

Viņa atgādina, ka ar C hepatītu neslimo tikai dažādas riska grupas, bet ar to var inficēties arī izmantojot skaistumkopšanas pakalpojumus, piemēram, manikīru, pedikīru, tetovēšanu, arī var inficēties seksuāli transmisīvā ceļā vai sniedzot kādam pirmo palīdzību, retos gadījumos to var iegūt arī medicīnas iestādēs, piemēram, apmeklējot zobārstu.

Iedzīvotāji var pārbaudīties uz C hepatītu pie ģimenes ārsta, par maksu jebkurā laboratorijā, nododot anti-HCV. Tāpat, nododot asinis kā donoram, visā Latvijā visi donori tiek testēti uz B un C hepatītu un HIV infekciju 2. HIV profilakses punktos – anonīmi un bez maksas.