Atpakaļ

Lauku ģimenes ārsti aicina pārskatīt kapitācijas naudas aprēķina formulu

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija aicina pārskatīt kapitācijas naudas jeb maksas par ģimenes ārstu praksēs reģistrētajiem pacientiem un viņu apmeklētāju biežuma aprēķina formulu, aģentūrai LETA pavēstīja asociācijas vadītāja, Saeimas opozīcijas deputāte Līga Kozlovska (ZZS).

Kā iepriekš vēstīja LTV raidījums “De facto”, Nacionālā veselības dienesta (NVD) aprēķinātā kapitācijas nauda jeb maksa par ģimenes ārstu praksēs reģistrētajiem pacientiem un viņu apmeklējuma biežumu 2023.gadā kopumā sarukusi par 400 000 eiro salīdzinājumā ar pagājušo gadu.

Šī iemesla dēļ daļā ārstu prakšu šogad valsts samaksātais finansējums samazinājies par vairākiem simtiem eiro. Kapitācijas naudas samazinājums pamatā esot vērojams tām praksēm, kurās vairāk reģistrēti pieaugušie.

Kozlovska norādīja, ka ģimenes ārsti visu laiku darbojas, lai risinātu ar primāro veselību saistītos jautājumus. Pēc viņas paustā, šonedēļ Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdē spriedīs ne tikai par kopēju veselības nozares budžetu, bet arī primārās veselības aprūpes budžetu.

Viņa atzina, ka šobrīd ir palielinājušies ģimenes prakšu uzturēšanas izdevumi un samazinājusies kapitācijas nauda. Īpaši tas attiecas uz lauku ģimenes ārstu praksēm, kur reģistrēto pacientu skaits samazinās. Tādēļ Veselības ministrijas darba grupā asociācija rosinājusi pārskatīt kapitācijas naudas aprēķina formulu, patēriņa koeficientā iekļaujot arī attālinātās konsultācijas. Kozlovska uzsvēra, ka attālinātas konsultācijas ir atbildīgs darbs, tāda pati līmeņa konsultācija kā klātienes.

Tāpat viņa norādīja, ka patēriņa formulā būtu jāpārskata arī vecāka gadagājuma cilvēku aprūpes koeficients, kurš šobrīd esot krietni mazāks atbilstošajam darba apjomam.

“Senioriem un cilvēkiem ar invaliditāti jāvelta krietni vairāk laika nekā citiem, turklāt tie ir pacienti, kuriem ir pamatā ir daudz slimību”, skaidroja Kozlovska.

Viņa uzsvēra, ka ir jādomā par visu cilvēku veselību kopumā, un tas nav vienkāršs darbs.