Atpakaļ

Liepājā notiks diskriminācijas atpazīšanas seminārs cilvēkiem ar invaliditāti

Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija “Sustento” šodien Liepājā organizē semināru cilvēkiem ar invaliditāti “Vai atpazīsti diskrimināciju”, informēja organizācijas pārstāve Irīna Meļņika.

Seminārs ir daļa no reģionālo semināru cikla, kurā cilvēkiem ar invaliditāti ir iespēja izprast svarīgus teorētiskos un praktiskos savu tiesību aspektus, atzīmēja Meļņika. Šovasar semināri “Vai atpazīsti diskrimināciju” jau notikuši Alūksnē, Rēzeknē un Jēkabpilī.

“Sustento” valdes priekšsēdētāja Gunta Anča skaidroja, ka vēl aizvien daudzi iedzīvotāji neizprot diskriminācijas jēdzienu un nespēj atšķirt, kuros gadījumos diskriminācijas faktu ir iespējams pierādīt. Kā piemēru organizācijas vadītāja minēja, ka cilvēki ar invaliditāti bieži nevar izmantot tos pašus pakalpojumus vai iekļūt tajās pašās vietās, ko var pārējā sabiedrības daļa, jo nav ievēroti pieejamības standarti. Lai gan pieejamības kritēriji ir noteikti Latvijas likumdošanā, to neievērošana Latvijā un citās Eiropas Savienības valstīs netiek uzskatīta par diskrimināciju.

Cilvēkiem ar invaliditāti Latvijā ir tiesības izmantot sabiedrisko transportu, taču, piemēram, brauciens ar vilcienu ir iespējams tikai tādā gadījumā, ja tas ir pieteikts 48 stundas iepriekš, turklāt iespēja iekļūt un izkļūt no vilciena Latvijā šīm personām ir tikai astoņās dzelzceļa stacijās.

Līdz šim reģionālo semināru dalībnieku vidū vislielākās diskusijas ir raisījuši jautājumi, kas saistīti ar dažādu pakalpojumu saņemšanas iespējām, norādīja Meļņika. Aizvien būtisks ir pieejamības jautājums tiem cilvēkiem, kuri dzīvo mājokļos, kuros nav nodrošināta pieejamība cilvēkiem ar invaliditāti, taču viņi nespēj to atrisināt ar pašvaldības atbalstu. Neskaidrības rada arī dažādu pašvaldību saistošie noteikumi, kuri ir izstrādāti, nerēķinoties ar invaliditāti saistītajiem šķēršļiem, tādējādi pakalpojumu pieejamība nereti ir tikai formāla.

Pēc “Sustento” pārstāves paustā, lai cilvēkiem ar invaliditāti veiksmīgāk skaidrotu viņu tiesības un sniegtu informāciju, kur vērsties diskriminācijas gadījumā, semināra dalībnieki saņems skaidrojošu brošūru “Tavas tiesības Tavā kabatā”.

Reģionālo semināru projektu finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”.