Atpakaļ

Maijā pusaudžiem sāks nodrošināt virtuālās realitātes terapijas pakalpojumu

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) maijā sāks īstenot pilotprojektu “Virtuālās realitātes terapija pusaudžiem, kuri ir izdarījuši likumpārkāpumus vai cietuši noziedzīgos nodarījumos,” informēja VBTAI Administratīvās nodaļas vadošais eksperts Taivo Trams.

Pakalpojuma mērķgrupa ir pusaudži no 12 līdz 18 gadiem, kuri ir izdarījuši likumpārkāpumus, piemēram, zādzības, miesas bojājumus, vai cietuši noziedzīgos nodarījumos. Prioritāri tie ir pusaudži no ārpusģimenes aprūpes, un kuriem ir atkarības vai uzvedības traucējumi.

Paredzēts, ka pilotprojekta laikā pusaudžiem tiks nodrošinātas individuālas psihologa konsultācijas virtuālajā vidē, tādējādi palīdzot uzlabot savu mentālo veselību un dzīves kvalitāti, kā arī koriģēt iepriekš apgūto uzvedības modeli.

Sākot pakalpojumu, eksperts sākotnēji veiks pusaudža situācijas psihodiagnostiku, bet turpmākajā pasākuma gaitā īstenos individuālu terapiju, lai palīdzētu pusaudzim apgūt vai pilnveidot emociju kontroles prasmes, sniegtu atbalstu trauksmju, fobiju, mobinga, atkarību, uzvedības vai citu emocionālo traucējumu mazināšanā vai uzvedības korekcijā, kā arī mazinātu risku pusaudzim atkārtoti veikt noziedzīgu nodarījumu vai kļūt par noziedzīga nodarījuma upuri.

Plānots, ka pilotprojekta laikā pakalpojumu saņems 68 pusaudži. Viens pusaudzis varēs saņemt ne vairāk par 11 konsultāciju stundām virtuālajā vidē. Tāpat būs iespējams arī izmantot Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra alternatīvo konsultāciju nodrošināšanas risinājumus, piemēram, patstāvīgi risināmus uzdevumus.

Pakalpojums būs pieejams Liepājas nodibinājuma “Sociālā atbalsta un izglītības fonds” struktūrvienībā Kurzemes ģimeņu atbalsta centrā “Liepāja”, Rīgas nodibinājumā “Kristīgās alianses bāreņiem ģimeņu atbalsta centrs “Tilts””, Smiltenes nodibinājumā “Sociālā atbalsta un izglītības fonds”, Tukuma nodibinājumā “Sociālā atbalsta un izglītības fonds” – ģimeņu atbalsta centrā “Terēze” un Daugavpils nodibinājumā “Sociālā atbalsta un izglītības fonds” – Latgales ģimeņu atbalsta centrā “Daugavpils”.

Trams uzsver, ka pieteikt pusaudzi pakalpojuma saņemšanai ir tiesības tikai bērna likumiskajam pārstāvim.

Pakalpojumu finansē no Tieslietu ministrijas pamatbudžeta programmas “Noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskācijas fonds” un Labklājības ministrijas piešķirtā finansējuma, to nodrošinās SIA “Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centrs”.

Pilotprojekts tiks īstenots līdz šī gada novembrim.