Maksis, Maksims, Raivis, Raivo
Iesūti
Atpakaļ

Pērn valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas rezultātā notikušas 260 dzemdības

Pērn valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas programmas rezultātā notikušas 260 dzemdības, informēja Nacionālajā veselības dienestā (NVD).

Vienlaikus NVD skaidro, ka dzimušo mazuļu skaits varētu būt arī lielāks, jo statistika neietver informāciju par ārvalstīs notikušām un maksas dzemdībām, kā arī ir jāņem vērā, ka sievietēm pēc 35 gadu vecuma tiek nodrošināta iespēja veikt divu embriju transfēru.

Šogad pakalpojuma nodrošināšanai no valsts budžeta plānoti vairāk nekā 2,5 miljoni eiro, kas sniegs iespēju veikt 1400 valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras. Pateicoties pērn un šogad piešķirtajam finansējumam, šobrīd pakalpojumu var saņemt bez ilgas gaidīšanas rindā. Ja pāris vai sieviete ir pieteikušies apaugļošanas klīnikā, medicīniskās apaugļošanas procedūru var uzsākt aptuveni viena mēneša laikā.

Ņemot vērā pakalpojuma pieprasījumu, demogrāfisko politiku un citu valstu pieredzi medicīniskās apaugļošanas pakalpojuma nodrošināšanā, pērn tika palielināts vecums, līdz kuram sievietes var saņemt pakalpojumu par valsts līdzekļiem, tas ir, procedūru veic sievietēm līdz 40 gadiem, bet iepriekš – līdz 37 gadiem. Pateicoties vecuma sliekšņa palielināšanai, pieaudzis rindā reģistrēto sieviešu skaits vecuma grupā no 35 līdz 40 gadiem.

NVD pērn veiktajā aptaujā par medicīniskās apaugļošanas pakalpojuma saņēmēju pieredzi, 91% no aptaujātajām sievietēm atzinīgi novērtējušas pakalpojumu, sniedzot 7 līdz 10 baļļu vērtējumu. Pirmo reizi valsts apmaksātu apaugļošanas procedūru veica 60% aptaujāto sieviešu, savukārt otro reizi – 38%. Vienlaikus 28% sieviešu norādīja, ka medicīnisko apaugļošanu iepriekš veikušas par maksu.

No valsts līdzekļiem tiek apmaksātas ārstu-speciālistu konsultācijas un nepieciešamie izmeklējumi neauglības diagnozes noteikšanai, pēc kuras tiek uzsākts ceļš uz valsts apmaksātu medicīniskās apaugļošanas procedūru. Šo pakalpojumu Latvijā sniedz vairākas ārstniecības iestādes – klīnika “EGV”; klīnika “Northway”; klīnika “My Clinic Riga”; klīnika “iVF Riga”; klīnika “AVA Clinic”; reproduktīvās medicīnas centrs “Embrions”.

Kopumā kopš 2012 gada, kad Latvijā tika ieviesta valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas programma, līdz 2023.gada janvārim ir veiktas gandrīz 7000 apaugļošanas procedūras. Atbilstoši ārstniecības iestāžu sniegtajai informācijai, pozitīvs procedūras rezultāts ir novērojams aptuveni pusē gadījumu.