Zinta, Vīlips, Filips, Dzinta
Iesūti
Atpakaļ

Projektā nodrošinās gadījumu vadītāja pakalpojumu līdz 30 ģimenēm, kurās bērnam noteikti autiskā spektra traucējumi

Latvijas Autisma apvienība projektā nodrošinās gadījuma vadītāja atbalsta pakalpojumu 17 līdz 30 ģimenēm, kurās bērnam noteikti autiskā spektra traucējumi.

Gadījumu vadītājs ir persona ar zināšanām un pieredzi darbā ar specifisku klientu grupu, zināšanām par grupai pieejamo atbalsta sistēmu, praktisku pieredzi saskarsmē ar institūcijām un grupas pārstāvjiem, kurš ir veiksmīgi izgājis gadījumu vadītāju apmācības un saņēmis supervīzijas. Gadījumu vadītājs darbojas kā starpnieks starp cilvēkiem, kam nepieciešama palīdzība, un dažādām valsts un pašvaldības institūcijām, sniedzot personalizētu atbalstu.

Projekta mērķis ir izveidot sistemātisku un efektīvu gadījumu vadītāja pakalpojumu, kas tiktu iekļauts sociālā atbalsta sistēmā, lai nodrošinātu koordinētu atbalstu ģimenēm ar bērniem un jauniešiem ar šiem traucējumiem, un nostiprināt gadījumu vadītāja profesiju. Projekts tiek īstenots sadarbībā ar pašvaldībām, Labklājības ministriju (LM), Veselības ministriju, kā arī Izglītības un zinātnes ministriju.

Kā norāda apvienībā, šāds atbalsts vecākiem, kuri audzina bērnu ar autiskā spektra traucējumiem, palīdz pieņemt informētus lēmumus par bērna rehabilitāciju, kā arī risināt ikdienas problēmas, piemēram, dokumentu izpildi un speciālistu atrašanu.

Gadījumu vadītāja atbalstu varēs saņemt ģimenes, kurās bērnam vai jaunietim ir noteikti autistiskie traucējumi vai pastāv aizdomas par tiem, bet diagnostikas process vēl nav noslēgts. Pieteikšanās projektam sāksies no aprīļa. Projekta otrajā posmā gadījumu vadītāja pakalpojumu plānots nodrošināt 17 līdz 30 ģimenēm, veltot ne vairāk kā 20 stundu vienam gadījumam.

Apvienībā norāda, ka daudzas ģimenes izjūt apjukumu un neziņu un saskaras ar grūtībām orientēties sarežģītajā un sadrumstalotajā atbalsta sistēmā, kurā dažādi pakalpojumi nav pietiekami koordinēti un pieejami. Nereti vecākiem nākas pašiem meklēt informāciju un speciālistus, kas palielina viņu emocionālo slogu un izdegšanu.

No 2023.gada 1.oktobra līdz pagājušā gada 30.septembrim notika projekta pirmais posms. Posma noslēdzošajā daļā tika pieteikti 29 gadījumi, no kuriem 14 tika veiksmīgi atrisināti.

Pirmajā projekta posmā uzsvars tika likts uz citu valstu pieredzes un nozares izpēti, sadarbojoties ar LM un pašvaldībām, ka arī izstrādāts un testēts Gadījuma vadītāja modelis.

Savukārt šobrīd projekta aktivitātes vērstas uz gadījumu vadītāja pakalpojuma nodrošināšanu mērķa grupas ģimenēm, diskusiju organizēšanu ar valsts un pašvaldību institūcijām, kā arī sabiedrības informēšanu par gadījumu vadītāja lomu.

Plānota arī paneļdiskusija, kurā tiks apspriesti projekta rezultāti un nepieciešamie uzlabojumi valsts atbalsta sistēmā.

Projekta īstenošanas gaitā noskaidrots, ka visbiežāk ģimenēm bija nepieciešama palīdzība, lai aizpildītu dažādus dokumentus, bērnu pieteiktu invaliditātes ekspertīzei, risinātu grūtības izglītības iestādēs, atrastu asistentu un sazinātos ar pašvaldības institūcijām. Pieteikti tika gan gadījumi, kuri atrisināmi vienā stundā, gan arī sarežģīti gadījumi, kuri vēl joprojām tiek risināti, iesaistoties pat diviem gadījumu vadītājiem.

Latvijas Autisma apvienības vadītāja Līga Bērziņa uzsver, ka ģimenes ar autismu saskaras ar neskaitāmām grūtībām sociālajā, izglītības, veselības un citās jomās, jo birokrātijas slogs ir neaptverams.

“Reizēm pat ierēdņi, kuru darbs ir plānot atbalsta pasākumus, vienkārši pasaka, ka vecākiem jāmācās lasīt Ministru kabineta noteikumus, bet nepasaka, kurus tieši,” norāda Bērziņa.

Projektu “Atbalsta sistēmas pilnveide ģimenēm, kurās aug bērns/jaunietis ar autiskā spektra traucējumiem, ieviešot gadījumu vadītāju kā atbalstu ģimenes sistēmai” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem. Abu posmu kopējās izmaksas ir 59 930 eiro.