Atpakaļ

Raidījums: Trijās slimnīcās NVD īstenos pilotprojektu, ļaujot saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpi arī sākotnēji maksas pacientiem

Nacionālais veselības dienests (NVD) trijās slimnīcās no 1.jūlija īstenos pilotprojektu, ļaujot saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpi arī tiem pacientiem, kuri ārstēšanos sākuši maksas pakalpojuma ietvaros, svētdien vēsta Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”.

Raidījumā norāda, ka NVD bija ieplānojis no 2025.gada 1.marta sākt pilotprojektu, kura ietvaros daļa pacientu divās Latvijas slimnīcās – Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) un Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) – maksas pakalpojuma ietvaros varētu tikt pie iespējas, ja tāda ir nepieciešama, turpināt ārstēšanos uz valsts rēķina. Taču pēc privāto medicīnas iestāžu iebildumiem projekts uz laiku tika apturēts.

Raidījums atgādina, ka šobrīd, ja tiek izvēlēts saņemt veselības aprūpes pakalpojumu par maksu, ar minētā ārsta nosūtījumu nevar tikt ne uz valsts apmaksātiem izmeklējumiem, nedz iegādāties valsts kompensētus medikamentus. NVD gan no ārstniecības iestādēm, gan arī ģimenes ārstiem saņemtas sūdzības par sistēmas ačgārnību – ka ar jau gataviem speciālistu slēdzieniem jāiet aplinkus ceļi un atkārtoti jānoslogo ārsti nu jau valsts apmaksātas pieņemšanas laikā, dublējot to pašu darbu.

Lai saprastu iespējamo pārmaiņu ietekmi, NVD no 1.marta vēlējās sākt pilotprojektu. Tajā sākotnēji bija plānots iesaistīt PSKUS un RAKUS, kā arī tika atlasīti piecu jomu speciālisti, pie kuriem ir garas rindas un kas pieņem gan maksas, gan valsts apmaksātus pacientus, proti, endokrinoloģija, infektoloģija, kardioloģija, neiroloģija un reimatoloģija.

Pilotprojekta laikā bija iecerēts saprast gan to, kā šāda veida izmaiņas ietekmētu veselības aprūpes budžetu, gan iespējas atvieglot pacientiem ceļu, gan to, kā tas maina rindu garumu. Slimnīcām būtu jāveic rūpīga visu darbību uzskaite, min raidījumā.

Taču Veselības aprūpes darba devēju asociācija (VADDA), kas pārstāv privātās veselības aprūpes iestādes, iesniedza sūdzību Konkurences padomē (KP) par plānoto pilotprojektu. VADDA ieskatā pilotprojekts neesot pietiekami izdiskutēts, turklāt trūcis skaidrojuma gan par izmēģinājumam izvēlētajām ārstu specialitātēm, gan ārstniecības iestādēm un arī termiņam.

“Mums vienkārši likās, ka tas ir negodīgi, ka ir priekšrocības radītas tieši savām kapitālsabiedrībām,” pauž VADDA izpilddirektore Ināra Pētersone.

KP atzinumā norādījusi, ka nav saskatījusi pamatu liegt eksperimentam izvēlēties valstij piederošās slimnīcas un salīdzinoši šauru speciālistu loku, ņemot vērā, ka priekšrocības nav paredzētas pastāvīgi un ilgtermiņā. NVD gan ņēmis vērā KP ieteikumu paplašināt iestāžu loku, lai iegūtu detalizētāku ieskatu un rezultātus visā Latvijas mērogā, tādēļ pilotprojektam pievienos arī Daugavpils slimnīcu.

Pēc raidījumā minētā, pilotprojektu šobrīd plānots sākt 1.jūlijā, kā arī ir mainīts tā norises ilgums – eksperiments ilgs gadu, lai būtu viens pilns cikls.