Atpakaļ

Vērsīs sabiedrības uzmanību uz migrēnas diagnozes nopietnību

Lai vērstu sabiedrības uzmanību uz migrēnas diagnozi un tās nopietnību, šodien no plkst.16 līdz plkst.17.30 norisināsies Latvijas Galvassāpju pacientu biedrības rīkotais tiešsaistes migrēnas forums “Zināmās un nezināmās galvassāpes”, informēja biedrības komunikācijas speciāliste Anna Babre.

Plānots, ka forumā piedalīsies Latvijā zināmi neirologi, algologi un ģimenes ārsti, kas divu dienu garumā atbildēs uz jautājumiem – kas ir migrēna, kā šo saslimšanu ierobežot ar dažāda veida terapijām, vai migrēna var liecināt par izdegšanu un kā cīnīties ar medikamentu izraisītu migrēnu.

Tāpat forumā piedalīsies arī migrēnas pacienti, kas dalīsies stāstos, kā sadzīvot ar migrēnas diagnozi.

Migrēna ir izplatītākā galvas smadzeņu slimība pasaulē, ar kuru visbiežāk slimo cilvēki darbspējīgā vecumā. Latvijā tā skar teju desmito daļu jeb 11,4% no iedzīvotājiem. Migrēna ir vidēji smagas vai stipras galvassāpes, kas jūtamas kā pulsējošas sāpes vienā vai abās galvas pusēs. Daudziem cilvēkiem papildu neciešamajām galvassāpēm ir arī tādi simptomi kā slikta dūša un paaugstināta jutība pret gaismu vai skaņu, kā arī īsi pirms lēkmes sākuma aizmiglojas redze un gar acīm vizuļo blāvas gaismiņas.

Latvijas Galvassāpju pacientu biedrības vadītāja Līga Alberliņa norādīja, ka nereti galvassāpes tiek dēvētas par saspringta dzīves ritma neatņemamu sastāvdaļu, uzskatot to par normu. Šī iemesla dēļ liela daļa pacientu, kurus nomoka neizskaidrojamas galvassāpes nemeklē palīdzību pie speciālistiem un turpina rast mierinājumu bezrecepšu pretsāpju medikamentos, kas sāpes neatvieglo.

Viņa skaidroja, ka nereti galvassāpju cēlonis ir migrēna, tomēr šo diagnozi savas dzīves laikā neuzzina vismaz 50% no visiem pacientiem. Līdz ar to ar foruma palīdzību plānots aktualizēt sabiedrībā migrēnas diagnozes smagumu, ne tikai skaidrojot, kā to atpazīt un kur vērsties pēc palīdzības, bet arī skaidrot ar kādu terapiju un dzīvesveida paradumu maiņu palīdzēt atvieglot migrēnas slogu tiem pacientiem, kas ar migrēnu sadzīvo jau gadiem.

Alberliņa uzsver, ka vēl joprojām ir aktuāla Latvijas Galvassāpju pacientu biedrības pērn uzsāktā iniciatīva par migrēnas iekļaušanu kompensējamo diagnožu sarakstā.

“Pirms gada mums izdevās “manabalss.lv” portālā savākt 10 000 iedzīvotāju parakstus, un šobrīd migrēna ir iekļauta kā prioritārā diagnoze 2023.gada veselības aprūpes budžetā. Tomēr lieki piebilst, ka lēmums par līdzekļu piešķiršanu vēl nav pieņemts. Tieši tādēļ mēs runājam un runāsim par migrēnas diagnozes smagumu un tās pacientu ikdienas grūtībām, kuriem medikamentu kompensācija palīdzētu nemocīties neciešamās sāpēs,” sacīja Alberliņa.

Viņa uzsvēra, ka Latvija ir vienīgā Baltijas valsts, kur migrēnas pacientiem medikamenti jāiegādājas par savu naudu. Taču tie ir dārgi, un daļa pacientu tos nemaz nevar atļauties.

Pasākums norisināsies Latvijas Galvassāpju pacientu biedrības “Facebook” lapā.