Atpakaļ

Zemniekiem grūti mainīt paradumus, lai pielāgotos jaunajai platību maksājumu kārtībai

Vienotais platībmaksājums pastāvēja 20 gadus, tāpēc, pielāgojoties jaunajai sistēmai, zemniekiem visgrūtāk bijis mainīt paradumus, intervijā atzina Lauku atbalsta dienesta (LAD) direktors Ģirts Krūmiņš.

Vienlaikus viņš piebilda, ka arī pārējā Eiropas Savienībā (ES) lauksaimnieki nav ar jauno kārtību apmierināti. Viņš ir runājis ar dalībvalstu iestāžu vadītājiem, tostarp, Vācijā, Zviedrijā un Somijā, un arī citviet zemnieki nav apmierināti ar jauno kartību, jo pie vecās bija pieraduši jau vairākus gadus.

“Sistēma mainās, un, ja mēs kā sabiedrība, kā ES kopiena gribam dzīvot sakoptākā, tīrākā vidē, mazāk lietot minerālmēslus, mazāk, lai brauc ar traktoriem, lai ir vairāk dabisko pļavu, lai gar grāvmalēm ir buferjoslas, kas samazina noplūdes upēs, tad neizbēgami esošā sistēma bija jāmaina,”

– uzsvēra Krūmiņš.

Viņš atzīmēja, ka gan LAD, gan Zemkopības ministrija ņems vērā šī gada pieredzi un pauda pārliecību, ka arī Eiropas Komisija izdarīs secinājumus par pieteikšanos. “LAD izdarīja milzīgu darbu, skaidrojot un palīdzot aizpildīt pieteikumus, tādēļ milzīgs paldies komandai. Arī pēdējā pieteikumu iesniegšanas dienā pēc plkst.17 mēs negaidījām, ka būs tik daudz pieteikumu, tādēļ strādājām līdz pēdējam klientam,” stāstīja Krūmiņš.

Vienlaikus, viņš uzsvēra, ka valstī ir iespējams panākt, ka iestādes vēl vairāk viena ar otru apmainās ar informāciju.

“LAD šos maksājumus administrē, bet ir iesaistīts pietiekami daudz arī citu iestāžu, kā Lauksaimniecības datu centrs (LDC), Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD), Valsts mežu dienests (VMD) un Pārtikas veterinārais dienests (PVD). Tās ir tuvākās. Mums savā starpā ir vēl ciešāk jāsadarbojas, jo mainās prasības, piemēram, par miglošanu, par uzskaiti, par minerālmēslu lietošanu,” skaidroja Krūmiņš.

Viņš pauda pārliecību, ka nākamgad ar pieteikšanos būs vieglāk, jo datus, ko lauksaimnieki ir savadījuši šogad, LAD ļaus nokopēt un labot. Izmaiņu šogad bijis tik daudz un kardinālas, ka nebija iespējams izmantot iepriekšējās sistēmas datus. Arī LAD gatavošanās un sistēmas uzbūve notika steigā, jo tā tika būvēta līdz ar noteikumiem, kas mainījās vismaz reizi nedēļā.

“Esmu pārliecināts, ka nākamais gads būs labāks, mēs būsim mācījušies. Arī laiks, kad iesniegt pieteikumus, būs ilgāks un neradīs lieku stresu,” norādīja Krūmiņš, piebilstot, ka LAD plāno jau šogad pēc rudens sējas ļaut sākt pildīt pieteikumus nākamā gada maksājumiem.

LAD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts iestāde, kas administrē valsts un Eiropas Savienības atbalstu laukiem, lauksaimniecībai, mežsaimniecībai un zivsaimniecībai.