Ziņojums: Valsts aizsardzības mācību neapgūst 15,1% Latvijas vidējās izglītības skolēnu
Šobrīd nav plānots ieviest VAM programmu nedz ieslodzījuma vietās, nedz arī starptautiskajās skolās un neklātienes novirzienos. Tomēr Jaunsardzes centrs (JC) jau šobrīd divās izglītības iestādēs īsteno VAM tālmācības programmu.
VAM tālmācības pilotprojekts tika sākts 2022.gada septembrī un pabeigts 2024.gada maijā, teikts ziņojumā. Pilotprojektā piedalījās Jelgavas novada Neklātienes vidusskola un Rīgas Zinātņu vidusskola. No abām skolām, Jelgavas novada Neklātienes vidusskola pozitīvi novērtēja VAM kā mācību priekšmeta pienesumu, tāpēc nolēma to turpināt ārpus pilotprojekta.
Papildus Jelgavas novada Neklātienes skolai, ārpus pilotprojekta, pievienojās arī Dobeles amatniecības vidusskola, kas šogad pabeidz programmu pirmo reizi un sniegs JC savu atsauksmi.
Kopumā neklātienes mācību iestādēs ir apmēram 500 izglītojamo, bet tālmācības iestāžu izglītojamo skaits veido aptuveni 2700 jauniešu. Ņemot vērā gūto pieredzi, JC ir gatavs izskatīt tālmācības VAM ieviešanu pēc konceptuāla Latvijas vidējās izglītības tālmācības modeļa pārskatīšanas.
2024./2025. mācību gadā VAM tiek veiksmīgi īstenota 273 vidējās izglītības iestādēs, aptverot gandrīz 18 000 vidējās izglītības audzēkņu pirmajā mācību gadā un nedaudz vairāk par 8500 VAM izglītojamo otrajā mācību gadā, savukārt vairāk nekā 8800 jaunieši ir iesaistījušies JC kustībā “Jaunsardze”, norādīts ziņojumā.
VAM mērķis ir veidot pilsoniski atbildīgus indivīdus ar pamatzināšanām par valsts aizsardzību, kas nepieciešamības gadījumā ļautu efektīvi rīkoties dažādās krīzes situācijās.
VAM ir viens no veselības, drošības un fiziskās aktivitātes mācību jomas pamatkursiem, un tas notiks astoņas mācību stundas vienu dienu mēnesī, izņemot septembrī un janvārī, divus secīgus mācību gadus. Kursa apgūšanai ir paredzētas 112 mācību stundas.
VAM īsteno JC un tās īstenošanai sagatavo jaunsargu instruktorus, kuri pasniedz valsts aizsardzības mācību.
Saeima 2018.gadā pieņēma lēmumu izglītības iestādēm no 2018./2019. mācību gada piedāvāt apgūt VAM kā pilotprojektu, savukārt 2020. līdz 2024.gadam – kā izvēles mācību priekšmetu. Tāpat Saeima lēma no 2024.gada septembra mācību noteikt kā obligātu mācību priekšmetu un ieviest to visās izglītības iestādēs, kas īsteno vispārējo un profesionālo vidējo izglītību.
Rakstīt komentāru