Talsu koka namu stāsti: Lielā iela 10
Turpinām izzināt Talsu senos un vēsturiskos koka namus, kas mazajā pilsētiņā netrūkst. Šīs sērijas kārtējā rakstā dziļāk ieskatīsimies Lielās ielas 10 nama vēsturē. Lai gan lielākā daļa no koka namiem Talsos ir kalpojuši kā dzīvojamā platība, paretam dažu ēku vēsturē varam tām atrast citu pielietojumu. Piemēram, arī šī ēka ir pildījusi dzīvojamā nama funkcijas, taču ir nostāsts, kas saistīts ar pašu Ansu Lerhi-Puškaiti, kura vārdā ir nosaukta iela Talsos.
Informācija grāmatā “Talsu namu stāsti” liecina, ka šīs ēkas teritorijā 19. gadsimta beigās ir atradies nams, kurā norisinājusies Deprē kundzes skoliņas darbība. Deprē kundze bija Talsos cienījama dzirnavnieka un namīpašnieka sieva. Lai gan sekojošo informāciju nevar uzskatīt par pilnīgi precīzu un pareizu, tas nemaina tās interesanto saturu. Bērtulis Lerhs-Puškaitis, Ansa Lerha-Puškaiša brālis savulaik ir norādījis tieši uz šo gruntsgabalu kā vietu, kur vismaz 2 gadus ir mācījies viņa brālis, rakstnieks un pasaku krājējs Anss Lerhs-Puškaitis. Šāds stāsts patiesi būtu ļoti interesants un ievērojams, ja pašreizējas Lielās ielas 10 zemesgabalā laika gaitā nebūtu bijušas vēl citas ēkas, kas sen uzbūvētas un sen nojauktas, teritorijā atstājot šo vienīgo namu.
Ja noliekam malā stāstu par Ansu Lerhu-Puškaiti, tad turpmākā nama vēsture nav diez cik interesanta, jo tā nonāca no viena pie otra īpašnieka, kalpojot kā dzīvojamā ēka vismaz 8 cilvēkiem. 1888. gadā konkrēto ēku nopircis Ernests Kristians Zeidels, kas bijis miesnieks. Kamēr viņš bija nama īpašnieks, tajā dzīvojusi viņa ģimene un citi viņam pietuvināti cilvēki. Vēlāk īpašumu viņš uzdāvināja savai sievai Emmai, kam nu piederēja vairākas mūra un koka dzīvojamās ēkas, kas līdz mūsdienām nav saglabājušās, mūra un koka šķūņi, 3 pagrabi, aka, ledus pagrabs un augļu dārzs, tā liecina publicētā informācija grāmatā “Talsu namu stāsti”.
Pēc Emmas nāves 1905. gadā īpašumu mantojuši viņa bērni, kas to pārdevuši tālāk skursteņslauķim Johanam Valteram Kazimiram. Talsos viņš bija iecelts par cunftes meistaru un norīkots par skursteņslauķi. Īpašumā Lielajā ielā 10 pēc 1925. gada dzīvoja viņa ģimenes locekļi, bet pēc Kazimira nāves namu mantoja viņa atraitne, viņas bērni un mazdēls. Mājā tobrīd bija 9 dzīvokļi. Sākoties Otrajam pasaules karam, namā dzīvoja arī padomju varas atbalstītāji Mackevici un Kači, taču pēc tam aizmuka no Latvijas teritorijas. Pēc Otrā pasaules kara šie cilvēki sevi dēvēja par pagrīdniekiem un komunistiem. Koka namā Lielajā ielā 10 1941. gadā dzīvoja 21 cilvēks, liecina apkopota informācija grāmatā “Talsu namu stāsti”.
Arī šobrīd nams kalpo kā dzīvojamā ēka, kur dzīvo vairākas ģimenes, jo nama platība ir apjomīga. Lai gan no ielas puses tas tik ļoti “nelec acīs”, jo atrodas zemāk nekā pārējās ēkas Lielajā ielā. Tikai nokāpjot pa kāpnēm var ieraudzīt nama patiesos apmērus. Ņemot vērā nama seno pagātni, koka ēka ir lieliski saglabājusies, jo nav informācijas, ka tam būtu tikusi veikta kāda renovācija vai rekonstrukcija.