Atpakaļ

Bernāti – viedais ciems jūras krastā

Uz Bernātiem brauc, lai dotos garās pastaigās gar jūru, nogaršotu slavenos Bernātu Dzintariņa biezpiena pončikus vai vienkārši baudītu mieru, jo jau izsenis Bernāti veidojušies kā kūrorta vieta. Šogad Bernāti ieguvuši viedā ciema statusu.

Ciems ar mazāk nekā 300 iedzīvotājiem

Bernāti atrodas Dienvidkurzemes novadā, Nīcas pagastā – vien 20 min brauciena attālumā no Liepājas. Ciemā dzīvo 289 iedzīvotāji. Bet neskatoties uz nelielo iedzīvotāju skaitu, Bernātu dabas parku gada laikā apmeklē ap 20 tūkstoši viesu – gan vietējie iedzīvotāji, gan tūristi no Lietuvas, Vācijas, Lielbritānijas un citām valstīm. Un ne velti uz piemiņas akmens, kas veltīts Jānim Čakstem, iegravēti viņa vārdi: “Šeit jābūt kūrortam!”

Bernātu dabas parkā atrodas Latvijas augstākā kāpa – Pūsēnu kalns, kas ir 37 m augsta. Kāpa veidojusies no 1785. līdz 1835. gadam. Smiltis, kas veidojušas kāpu, zem sevis aprakušas ap 80 mājām. 20. gs.50. gadu presē rakstīts, ka kādā lielākā vētrā šeit atsegtas pat sena kuģa paliekas. Vecajās kartēs redzams, ka agrāk Bernātu apkārtni klājusi jūra, bet laika gaitā jūra atkāpusies un veidojušies smilšu sanesumi.

Dabas parkā izveidotas vairākas labiekārtotas dabas takas – kopumā septiņas un katra savā tematikā. Takās izvietotas koka un metāla skulptūras, soliņi, šūpoles un citi vides objekti. Interesants ir skatu tornis, kas veidots paceltas laivas formā. Lai labiekārtotu parku bijusī Nīcas novada (šobrīd Nīcas pagasts) dome ERAF projekta ietvaros ieguldījusi gandrīz 270 tūkstošus eiro.

Kas ir viedais ciems?

2021. gadā LEADER projekta Smart Villages LEADER network ietvaros tika iedibināta iniciatīva pasniegt Atpazīstamības zīmi “Viedais ciems”.

“Kampaņu iniciēja trīs vietējās rīcības grupas – Privātā un publiskā partnerattiecību biedrība Zied zeme, sadarbojoties ar biedrībām Pierīgas partnerība un Jūras zeme. 2021. gadā aktivitāte guva lielu atsaucību, saņemot gandrīz 40 kopienu pieteikumus no visas Latvijas. 2021. gadā Atpazīstamības zīme “Viedais ciems” tika piešķirta 12 kopienām”, stāsta Latvijas Lauku foruma projektu koordinatore Inga Koleča.

2022. gadā kampaņas īstenošanas iniciatīvu pārņēmusi biedrība “Latvijas Lauku forums”, kas to īstenoja vēl plašākā – visas Latvijas mērogā. Šī gada pavasarī biedrība “Latvijas Lauku forums” aicināja Latvijas ciemus un kopienas dalīties to vieduma atslēgās, piesakoties “Viedais ciems 2022” atpazīstamības zīmei.

Iniciatīva veidota, lai izceltu, novērtētu un spēcinātu lauku kopienas, kas aktīvi iesaistās savas apkārtējās vides veidošanā: “Iniciatīva tiek īstenota ar mērķi izcelt un spēcināt lauku kopienu labās prakses ceļā uz viedumu, daudzinot iedzīvotāju centienus aktīvākas un iesaistošākas kopienas dzīves veidošanā un inovatīvu risinājumu īstenošanā esošiem vides un vietas attīstības izaicinājumiem,” komentē Inga Koleča.

Šogad Atpazīstamības zīmei “Viedais ciems” tika iesniegts 21 pieteikums no visas Latvijas. Atpazīstamības zīmes “Viedais ciems 2022”  tika piešķirtas sešām kopienām jeb ciemiem – Ancenei Jēkabpils novadā, Krapes muižai Ogres novadā, Lēdurgai Siguldas novadā, Mežinieku apkaimei Ķekavas novadā, Upītei Balvu novadā un Bernātiem Dienvidkurzemes novadā.

Bernāti īsteno veiksmīgu iedzīvotāju iesaisti

Viedā ciema balvu Bernāti saņēmuši par spēcīgu un mērķtiecīgu kopienu ar skaidru kopīgo redzējumu par attīstību, augstu pašorganizēšanās spēju un inovatīvu pieeju kopienas aktivitātēs.

Bernātu ciema kopienu veido 20 aktīvi ciema iedzīvotāji, kas aktivitātēs iesaista arī savas ģimenes. Iniciatīva par kopienas izveidošanu radusies ciema iedzīvotājai Diānai Ansulei tālajā 2006. gadā.

Strādājot Nīcas novada domē, Diāna redzējusi, ka kaimiņu ciemos darbojas aktīvi iedzīvotāji un uz to skatījusies ar baltu skaudību. Pirmais mēģinājums kaut ko iesākt cietis neveiksmi, jo Diāna sākusi ar to, ka pašvaldībā meklējusi telpas sabiedriskajam centram. Diemžēl tukšu telpu, ko pašvaldība varētu piešķirt, nav bijis. Tikai nedaudz vēlāk viņa sapratusi, ka lai darbotos aktīvi sava ciema labā telpas nav primārais un 2006. gadā kopā ar vīru dibinājusi biedrību Mēs Bernātiem.

Sākumā Diānai nav bijis nekādu mērķu un ideju, ko Bernātos realizēt. Liktenīga izrādījās saruna ar vietējo uzņēmēju, kafejnīcas Bernātu Dzintariņš īpašnieci Lieni Otaņķi, kas iesaistījās biedrības darbā. Pirmo gadu biedrībā darbojās divas ģimenes – Diānas un Lienes.

Pirmais kopīgais organizētais pasākums bijis J.Čakstes kalna izgaismošana un muzikāls pasākums Patriotu nedēļā. Vēlāk sekojis pirmais uzrakstītais un iesniegtais projekts vietējā konkursā, kurā iegūti 300 eur idejas īstenošanai.

Aktīvistes sapratušas, ka kopienas aktivitātēs jāmēģina iesaistīt arī citus ciema iedzīvotājus. Šis laiks sakritis ar brīdi, kad durvis vēris Lienes ģimenes izlolotais Bernātu Dzintariņš. Uz organizēto sapulci Dzintariņā ieradušās ap 20 ģimenes, kas arī iesaistījušās biedrības darbībā.

Iegūts Viedā ciema statuss

Biedrības darbības laikā Bernātos organizēti gan dažādi pasākumi, gan iesaistīti iedzīvotāji dažādās sakopšanas talkās. Biedrība organizējusi Ceriņu svētkus, brīvdabas kino seansus, brīvdabas koncertus ar populāru Latvijas mūziķu uzstāšanos.

Šobrīd projekta “Ceļā uz viedumu piekrastē” iegūts finansējums Bernātu mājas lapas izveidei, ko plānots palaist jau šī gada septembrī. Tā kā viss projekta finansējums vēl nav izlietots, tad par atlikušo summu plānots izveidot un uzstādīt lielformāta atpazīstamības zīmi Bernātiem – koka skulptūru, kurā būs attēlota skudrulauva. Kā stāsta Diāna, tad skudrulauva ir īpašs kukainītis, kas mīt Bernātu mežos, bet pārējo stāstu viņa vēl nevēlas atklāt – lai pagaidām paliek noslēpums.

Galvenais iemesls, ko Diāna min, kāpēc Bernāti ieguvuši viedā ciema statusu, ir žurnāls Bernāti. Sanākot kopā vairākiem radošiem ciema iedzīvotājiem, radusies doma par sava žurnāla izdošanu. Doma materializējusies un nu jau iznākuši divi žurnāla numuri.

Žurnāls tiek izdots bez biedrības vai projektu finansējuma, piesaistot vietējos uzņēmējus kā sponsorus. Pateicoties žurnālam tapis bezkontakta kiosks, kas interesentiem pieejams 24/7. Žurnālu kioskā pret ziedojumiem var paņemt jebkurš. Par žurnālu savāktie ziedojumi, tiek izmantoti nākamā numura izdošanai. Šobrīd top jau trešais žurnāla numurs.

Kā kļūt par viedo ciemu? Diāna saka, ka nav viegli vietējos iedzīvotājus pārliecināt iesaistīties biedrības darbā. Sākumā daudzi ciema iedzīvotāji bijuši arī pret biedrības realizētajiem pasākumiem. Diāna Bernātos dzīvo jau vairāk nekā 20 gadus, bet daudzi joprojām uzskata, ka viņa ir ienācēja, tāpēc nākās sevi pierādīt.

“Jāatrod cilvēks, kas grib un var kaut ko darīt, jāatrod kāds, kas spēj motivēt pārējos darboties sev līdzi,” tā par iedzīvotāju iesaisti kopienas aktivitātēs stāsta Diāna.

Galerijas