Pierobežas ciemi. Ezere.
Ar vienu soli Latvijā, ar otru pie kaimiņiem – Lietuvā. Tā varētu raksturot nelielo ciemu Lietuvas pierobežā – Ezeri. Ciemu no Lietuvas šķir vien upe Vadakste, kas reizē ir arī robežjosla.
Mazliet no vēstures dzīlēm
Ne velti agrāk Ezerē bija muitas punkts, kura nams joprojām saglabājies un kurā iekārtots muzejs. Šī vieta ievērojama arī ar to, ka šeit faktiski beidzies II pasaules karš, jo 1945. gada 8. maijā šajā namā tika parakstīts Kurzemes katlā ielenkto vācu karaspēka daļu kapitulācijas akts.
Ezere vienmēr ir bijusi kā robežzeme. 13. gs. šeit bija Ezeres-Pampāļu novads, ko vēlāk dēvēja par Starpzemi. Ilgus gadus novada centrs bija Griezē un tikai 18.-19.gs. mijā par novada centru kļūst Ezere. Ilgus gadus Ezeres-Pampāļu novadā valdīja Ketleru dzimta.
1973. gadā apvienojoties trīs lielām teritorijām – Ezerei, Pampāļiem un Reņģei, tiek izveidota Lielezere. 1835. gadā Lielezeri nopērk Pēterburgas miljonārs Ludvigs fon Štiglics, kas vēlāk muižu pārdod Vidzemes landmaršalam Gustavam Fromholdam Nolkenam.
1871.-1918. gadam Lielezerē valdīja fon Nolkenu dinastija, ar kuriem arī beidzās muižnieku valdīšana Ezerē. 1920. gadā muižā tika izveidota Valsts sēklu audzēšanas ferma un vēlāk – 1922. gadā Ezeres sešklasīgā pamatskola.
Dzīve Ezerē šodien
Ezere ietilpst Saldus novadā un tajā dzīvo 1056 iedzīvotāji. 2021. gadā Ezeres pamatskolā mācību gadu uzsāka 109 skolēni.
Iebraucot Ezeres centrā, viena no ēkām, kas piesaista uzmanību, ir kultūras nams. Kultūras darba organizatore Liene Šteinberga Ezeres kultūras namā strādā jau 38 gadus. Viņa stāsta, ka ar kaimiņiem lietuviešiem ezerniekiem vienmēr bijušas ciešas saiknes. “Ezeres kultūras namā 3 gadus atpakaļ nodibinājām lauku kapelu ’’Kaimiņi’’, kurā muzicē gan latvieši, gan lietuvieši,” par kultūras dzīvi Ezerē stāsta Liene.
Ezeres kultūras namā kultūras dzīve kūsā. Tajā darbojas gan sieviešu koris, gan amatierteātris, gan vidējās paaudzes deju grupa, gan sieviešu klubs. “Šobrīd grūtības sagādā jaunu dalībnieku piesaiste kolektīviem, jo pagastā vairs nav vidusskola un jaunatne aiziet mācīties uz pilsētu. Kā pierobežas pagasts esam ieguvēji, jo atrodamies tuvu Lietuvai, kas ir izdevīgi gan ekonomiskā ziņā, gan kultūras pasākumu apmaiņas ziņā,” stāsta Liene.
Pandēmijas laikā gan kultūras pasākumiem nācies iepauzēt, bet tagad tie atsākušies ar jaunu sparu. Pasākumus Ezerē apmeklē ne tikai vietējie iedzīvotāji, bet arī tuvējo pagastu iedzīvotāji.
Vietējā iedzīvotāja Rasa, kas raiti ar velosipēdu šķērso ielu, stāsta, ka drīzumā Ezerē gaidāma ilgi gaidītā balle, nesen notikuši arī koncerti. Dzīve pēc pandēmijas lēnām atgriežas ierastajās sliedēs.
Rasa Ezerē dzīvo jau 50 gadus. Uz jautājumu – Kā patīk Ezerē? – kundze atbild, ka nav nekāda vaina. Viņa ne tikai šeit dzīvo, bet arī šeit pat strādā. “Daudzi jaunieši brauc projām. Maz jaunieši palikuši,” stāsta Rasa. Viņa gan min, ka darba iespējas it kā ir, jo ir gan skola, gan bērnudārzs.
Iepirkties gan vietējā iedzīvotāja labprātāk dodas uz Lietuvu. Un kāpēc gan ne, jo Mažeiķi ar lielveikalu “Lidl” un lielajiem tirdzniecības centriem ir vien 15 min brauciena attālumā no Ezeres, kamēr Saldus, kas ir novada centrs, atrodas pusstundas brauciena attālumā.
Ko darīt Ezerē?
Ezerē un virzienā uz Lietuvu aktīvi tiek veikti ceļu remontdarbi. Vietām gan ceļš no Saldus uz Ezeri ir bedru bedrēm klāts, bet kopumā nokļūšana ciemā nesagādā grūtības.
Ezeri var izstaigāt kājām, jo attālumi nav lieli. Pirmais, ko var apskatīt, ir muzejs “Muitas nams”, kurā var vairāk uzzināt par Ezeres vēsturi un ezernieku vaļaspriekiem. Turpat pie muitas nama ir robežstabs un otrā upes pusē redzama jau Lietuva.
Tālāk var doties apskatīt Lielezeres muižu, kur šobrīd atrodas skola. Pie skolas iekārtots skaists parks ar koka figūrām – šeit var sastapt tēlus – Lāci un Mašu no bērnu populārās multfilmas “Maša un Lācis”, kā arī daudzus citus meža iemītniekus.
Muižas komplekss agrāk bijis iespaidīgs, šobrīd gan nekas daudz no tās varenuma nav palicis. Tālāk var doties uz Centra laukumu, kur atrodas gan kultūras nams, gan veikals “Elvi”. Ir vērts pāriet pāri laukumam un doties Zāģeņu dīķa virzienā, kur iekārtota atpūtas vieta.
Atpakaļceļā noteikti jāapskata Ezeres dzirnavu dīķa slūžas, kas atrodas uz Ezeres upes. Visskaistākais skats šeit ir tad, kad ir augsts ūdens līmenis. Slūžas šeit ierīkotas 20.gs. 80. gados. Pie slūžām iekārtota piknika vieta un šūpoles.
Ezere ir neliels, bet šarmants pierobežas ciematiņš ar bagātu vēsturi. Šeit ir interesanti paviesoties un uzzināt par Ezeri un tās iedzīvotājiem mazliet vairāk.