Nikolajs, Niklāvs, Niks, Nikola
Iesūti
Atpakaļ

Biedrība “Tavi draugi” – sniegts atbalsts jau 14 000 ukraiņu bēgļiem

Pēdējā pusgada laikā, kad mūsu sabiedrība sniedz aktīvu atbalstu Ukrainas kara bēgļiem, varētu teikt, ka biedrība “Tavi draugi” ir viena no visredzamākajām palīdzības platformām Ukrainai Latvijas valstī. Tās iniciators un vadītājs ir kurzemnieks un aktīvs uzņēmējs Ulvis Noviks no Bērzciema. Aicinājām Ulvi uz sarunu par šo sabiedrībā aktuālo tēmu.

Vai varat sniegt tādu kā īsu kopsavilkumu – kādā apjomā biedrības “Tavi draugi” ietvaros ir sniegta palīdzība kara laikā UKR iedzīvotāju labā?

Mums ir liels prieks, ka izdevies sniegt atbalstu un palīdzību nu jau aptuveni 14 000 ukraiņu. Cenšamies ievietot publiski maksimāli daudz informāciju par nepieciešamībām, kā arī sniegt informāciju par padarīto. Ja runājam par skaitļiem, tad kopš februāra esam uz Ukrainu nosūtījuši aptuveni 6500 m3 humāno palīdzību, kas nogādāta ar vairāk kā 600 automašīnām. Uz Latviju esam atveduši aptuveni 2000 ukraiņu, kā arī biedrībā ir darbojušies vairāk kā 2500 brīvprātīgo šajā laikā. 

Kādi ir brīvprātīgo darbības virzieni un kā norit ikdiena ziedojumu vākšanas centrā Ventspils ielā?

Kara sākumā biedrības telpās un noliktavā ik dienu bija aptuveni 60-80 brīvprātīgo, kuri koordinēja darbības procesus, pakoja un šķiroja ziedojumus, uzkrāva prom braucošās automašīnas, uzklausīja ukraiņus, palīdzēja tiem atrast mājvietas un informāciju, kā arī nogādāja humanitāro palīdzību Ukrainā un Ukrainas iedzīvotājus Latvijā. Šobrīd darba procesi ir organizētāki, ir izveidota sistēma un skaidrs aptuvenais darbības plāns, kurš, protams, mainās ik dienu, balstoties uz dažādiem faktoriem. Šodien biedrības darbu koordinē 15 cilvēki, starp kuriem ir projektu vadītāji, noliktavas pārziņi, finansējuma piesaistītāji – cilvēki, kuri kopā dara visu iespējamo un neiespējamo, lai mēs varetu turpināt ik dienas sniegt maksimālu atbalstu Ukrainas karā cietušajiem. 

Viens ir fakti, cita lieta – pievienotā emocionālā vērtība. Vai varat padalīties ar saviļņojošākajiem momentiem, kas nesuši vislielāko gandarījumu biedrības darbā? 

Pirmās kara nedēļas bija īpaši emocionālas. Neskatoties uz to, cik nobijušies, dusmīgi un neizpratnē par notiekošo mēs bijām, pavadot laiku kopīgā darbā, spējām sajust neatkārtojamu kopības sajūtu. Viens no emocionāli spēcīgākajiem brīžiem bija šoferu sapulces pirms došanās ceļā uz Ukrainu. Tas radīja milzīgu kopības sajūtu. Mirkļi, kuros vajadzēja atrast īstos vārdus, lai iedrošinātu cilvēkus doties braucienā uz valsti, kurā notiek karš, nezinot, cik ilgi viņi būs ceļā un kad atgriezīsies mājās, cik dienas neies dušā un negulēs gultā… Tas bija satraucoši un tajā pašā laikā spēcinoši arī man pašam, jo tas radīja īsto apziņu par to, cik spēcīgi, vienoti un atsaucīgi ir cilvēki, kuri dzīvo Latvijā. Tad mēs nešķirojām nevienu pēc tautības, bagātības, izskata. Svarīgi bija tikai vēlme palīdzēt. Un vēl, mūsu koordinatoru sapulces katras dienas noslēgumā – naktī. Pēc katras 15/17/20 stundu darbadienas mums bija sapulce, kurā visi centāmies saprast pa dienu notikušo un rast jaunus risinājumus, uzlabojumus un papildinājumus. Mēs uzbūvējām milzīgu palīdzības loģistikas centru ar 80 “darbiniekiem” dienā nedēļas laikā. Šis laiks lika pa īstam saprast – nav tada vārda “nevaru”.

Vai ir apkopota info, cik kopumā bijuši ziedotāji? 

Šis skaitlis, diemžēl vai par laimi, nav saskaitāms. Tie ir neskaitāmi tūkstoši cilvēku, kuri ziedojuši naudu, drēbes, pārtiku, saimniecības preces, palīdzējuši ar savu laiku noliktavā, braukuši ar saviem auto uz Ukrainu, dalījušies ar kontaktiem, lai sniegtu vēl vairāk palīdzību, tie ir uzņēmumi, kuri nesavtīgi atbalstījuši mūs ar sev pieejamo produkciju – finansiālo un intelektuālo, kā arī fizisko resursu. Viss tas, ko esam paveikuši, ir mūsu sabiedrības kopdarbs! 

Saprotu, ka pēdējā laikā cilvēki ir tā kā atslābuši, noguruši no kara un arī ziedojumos kūtrāki. Kāda ir šī brīža situācija ar ziedošanu?

Ja runājam par sabiedrības aktivitāti, tad vasarā bija jūtams atslābums, ziedojumu apmērs samazinājās, cilvēki tiešām bija nedaudz pieraduši un saulainie laikapstākļi kliedēja realitātes sajūtu par notiekošo Ukrainā. Tagad, rudenī ziedotāju aktivitāte atkal uzlabojas un atbalsts mūsu projektu realizēšanai ir atgriezies sākotnējā stadijā, kas ir ļoti svarīgi, jo bez ziedojumiem mūsu darbu nav iespējams veikt. Tāpēc vēlreiz un vēlreiz paldies visiem, kuri palīdz atbalsta sniegšanā!

Kādas ir jaunākās un aktuālākās akcijas, kuras ir virzījusi biedrība?

Kopš brīža, kad komandā skaidri izvirzījām projektu vadītājus, akciju realizēšana notiek biežāk un  ar augstu izpildes koeficientu. Katru dienu sekojam līdzi aktualitātēm un, balstoties uz vajadzībām vai pieprasījumiem no Ukrainas, veidojam ziedojumu akcijas, piesaistot individuālos un korporatīvos ziedojumus. Šobrīd aktuālās akcijas ir sveču liešana ierakumiem, pierobežas projekts bēgļu sagaidīšanai, kā arī Ukrainas tematikas produktu dāvināšana pret ziedojumiem un daudzas citas.

Kādēļ tas bija svarīgi tieši Jums kļūt par kuratoru šim pasākumam, kā tas aizsākās? 

Tas notika dabīgi. Kā jau ar visu dzīvē – ir svarīgi spert pirmo soli. Tas iesākās kopā ar kolēģiem mūsu uzņēmuma garāžā. Pāris stundu laikā tur pulcējās jau vairāki desmiti cilvēku un gan ziedotāji, gan potenciālie šoferi bija gatavi uzsākt Latvijā lielāko brīvprātīgo apvienošanos, lai sniegtu maksimāli iespējamo palīdzību Ukrainas iedzīvotājiem. Jau pēc 3 dienām mēs pārcēlāmies uz mūsu šī brīža noliktavas telpām, kurās esam pavadījuši neskaitāmas stundas un satikuši vislabākos cilvēkus pasaulē!