Atpakaļ

Talsu koka namu stāsti: Kārļa Mīlenbaha iela 14

Uzsākam jaunu rakstu sēriju par Talsu pilsētas koka namiem, kas salīdzinoši tik nelielā pilsētā ir daudz. Kā pirmo pētīsim interesanto un noslēpumaino namu, kas atrodas Talsu vecpilsētas sirdī – K. Mīlenbaha ielā 16. Ēka ir liela – tajā savulaik bijuši četri dzīvokļi, kopumā tajā ir vismaz 12 istabas. Apskatīsim ēkas vēsturi, īpašniekus un pašreizējo stāvokli.

Aizslēpusies aiz kupliem krūmiem, kokiem un gājēju celiņa, lepni slejas sena un noslēpumaina māja, kas ne vienam vien garāmgājējam likusi aizdomāties par to, kas kādreiz ēkā atradies, kam tā kalpojusi un kā izdzīvojusi laika nepārtraukto un neparedzamo ritējumu gadsimtu gaitā. Un patiesi, ēka ir gandrīz pusotru gadsimtu sena. Jau 1874. gadā šī celtne tikusi reģistrēta. Kā vēsta dažādu autoru apkopotā grāmata “Talsu namu stāsti”, ēkas vēsture ir cieši saistīta ar Zeileru ģimeni, sevišķi ar Teodoru Heinrihu Zeileru, vienu no ievērojamākajiem neogotikas stila pārstāvjiem Kurzemes arhitektūrā. Viņa darbība galvenokārt risinājās laikā no 1863. līdz 1901. gadam. Viņš ir projektējis arī Kolkas luterāņu baznīcu, Nurmuižas mācītājmuižu, Nurmuižas kompleksa ēkas un daudzas citas. Viņa dzīves laikā ēku apdzīvoja Zeileru ģimene, sieva Sofija un viņu bērni. Īpašumā atradās dzīvojamā ēka, koka dzīvojamā ēka, augļu dārzs, koka šķūnis un pagrabs.

Grāmatā minēts, ka pēc Zeilera nāves māja nonāca dažādu īpašnieku rokās – gan Annas Vildau (dzimusi kā baronese Anna Marija Paulīne Ida Elizabete fon Heikinga), gan Emīlijas Kiršteinas-Kiršentāles. Emīlija māju izīrēja dažādiem īrniekiem, tai skaitā Voldemāram Ruģēnam, Talsu slimnīcas pārzinim, kas īrēja sešistabu dzīvokli, kur dzīvoja ar savu ģimeni. Lielākoties ēka tika izmantota kā dzīvojamā māja dažādām ģimenēm.

1940. gadā pēc PSRS okupācijas nams ticis nacionalizēts un tajā ierīkots bērnudārzs. Pēc nacistiskās Vācijas okupācijas 1941. gadā bērnudārzs darbu neatsāka, taču tajā iekārtoja Talsu-Tukuma tuberkulozes apkarošanas apgabala Centrālo aizgādvietu, lai ko arī tas nozīmētu. Pēc dažādu varu okupācijām un pēc Otrā pasaules kara līdz 1960. gadam ēkā darbojās Talsu prettuberkulozes dispansers.

Šobrīd nams Kārļa Mīlenbaha ielā 14 ir Talsu pilsētas vēsturiskā centra aizsardzības teritorija. Līdz 1997. gadam tas atradās Talsu pašvaldības īpašumā, taču pēc tam noslēpumainais nams un tā teritorija tikusi privatizēta. Ņemot vērā varas maiņas, laika zobu un dažādos īpašniekus un īrniekus, ēka lielā mērā ir saglabājusi autentisko ēkas apjomu, apdari un konstrukcijas. Interesanti ir tas, ka kādreiz namā bijis arī balkons, taču līdz mūsdienām tas nav saglabājies. Pēc privatizēšanas 1997. gadā, tikai 2012. gadā ēkā veikti remontdarbi, kuru ietvaros gandrīz visā ēkā nomainīti logi. Daļā ēkas saglabāti oriģinālie logi. Portālā “Lursoft” atrodamā informācija liecina, ka Kārļa Mīlenbaha iela 14 ir juridiskā adrese uzņēmumam “CEBO, G.Lūka individuālais uzņēmums”, kas saimniecisko darbību apturējis 2014. gada jūnijā.

Jau vismaz 30 gadus un arī pašlaik māja tiek izmantota kā dzīvojamais nams. No arhitektūras viedokļa būtu interesanti redzēt šo namu atjaunotu, jo tam ir ļoti liels vizuāls potenciāls.