Atpakaļ

Talsu koka namu stāsti – Lielā iela 19

 

Rubrikas “Talsu koka namu stāsti” otrais raksts ir klāt! Šoreiz papētīsim Lielās ielas 19  koka ēkas vēsturi, kas stiepjas vismaz 150 gadu senā pagātnē. Šai ēkai pilsētas pašā centrā teju ikviens talsenieks ir gājis garām, iespējams, pat devies iekšā, lai mācītos spēlēt kādu no mūzikas instrumentiem, jo mūsdienās tur atrodas Talsu mūzikas skola.

Šīs ēkas zeme 1850. gadā atradās Pastendes muižas īpašumā. Tā piederēja krāsotājam Jēkabam Izaksonam. Sākotnēji ēkā atradās Talsu ebreju reliģijas mācīšanas vieta – heders. Taču nama īpašumā bija vēl viena koka dzīvojamā māja, koka šķūnis un pat gaļas tirdzniecības vieta. Ēkās dzīvojusi Izaksona ģimene, tirgotājs ar savu ģimeni, kā arī kurpnieka, galdnieka un drēbnieka ģimenes.

Vēlāk īpašumi tikuši pārdoti kādam Dāvidam Openheimam, kas tos tālāk pārdeva savai mātei. 1897. gadā 7 dzīvokļos kopā dzīvoja aptuveni 41 iemītnieks. Gadsimtu mijā, 1900. gadā, īpašumā reģistrētas 2 vai 3 koka dzīvojamās ēkas, koka šķūnis un aka. Bija iekārtota sīkpreču tirdzniecība, tika tirgotas arī kurpnieka gatavoti ādas apavi un citas ādas preces, tā liecina grāmatā “Talsu namu stāsti” publicētā informācija, kas sastādīta par godu Talsu pilsētas 100. gadadienai.

Interesanti ir tas, ka 1905. gada revolūcijas laikā ēkas nodega. Pēc tam īpašums nonāca baroneses Silvijas fon Heikingas rokās, bet neapbūvētais zemes gabals pienācās Eduardam Zīringam. 1931. gadā Lielās ielas 19 namā atradās drēbju un ādas preču veikali pirmajā stāvā, bet dzīvokļi – otrajā. Pēc 2. pasaules kara namā tika iekārtota Talsu apriņķa bibliotēka. 1955. gadā, kad ēkā tika atvērta Talsu mūzikas skola, bibliotēka pārcēlās kaimiņos, Lielajā ielā 22. Vēlāk mūzikas skolas īpašumā nonāca visa ēka, nevis tikai dažas telpas nama augšstāvā, liecina grāmatas “Talsu koka nami” autoru apkopotā informācija.

2012. gadā senā celtne tika nojaukta, taču 2014. gadā tika uzcelts pilnīgi jauns, saglabājis savu seno arhitektūras stilu, mūzikas skolas nams. Šobrīd ēka izskatās gluži tāpat kā pirms 100 gadiem, taču ietērpusies nedaudz košākās krāsās.

Saliekot kopā visas informācijas daļiņas, varam secināt, ka nams galvenokārt kalpojis izglītības nozarei – tajā atradusies gan ebreju reliģijas mācīšanas vieta, gan bibliotēka, gan mūzikas skola, kas tur mājo joprojām.