Krišjānis, Elfa, Aivita, Elvita
Iesūti
Atpakaļ

250 mlj. eiro atvēlēs iedzīvotājiem un uzņēmumiem energoresursu cenu kompensēšanai

Valdību veidojošie politiskie spēki otrdien vienojās par atbalsta paketes iedzīvotājiem un uzņēmumiem izveidi saistībā ar strauji augošajām energoresursu cenām. Paketes kopējā summa ir ap 250 miljoniem eiro. Tomēr galīgo lēmumu valdība vēl plāno pieņemt, un tas varētu notikt 25. janvārī, lai gan nav šaubu, ka atbalsts būs.

Koalīcijas partneri vienojušies, ka atbalsts tiks sniegts uz četriem mēnešiem, kompensējot arī janvāra mēneša izdevumus, bet atsevišķi atbalsta veidi, piemēram, palielinātais mājokļa pabalsts, tiks sniegts līdz šī gada beigām.

Īstermiņa atbalstam valsts pilnībā kompensēs elektrības sadales tarifa un obligātās iepirkuma komponentes (OIK) izmaksas, tiks ieviests jauns 50 eiro mēneša pabalsts par katru bērnu, tai skaitā studējošiem līdz 24 gadu vecumam, tiks ieviests jauns 20 eiro mēneša pabalsts visiem senioriem, neskatoties uz vakcinācijas faktu, un cilvēkiem ar invaliditāti.

Ekonomikas ministrijā norāda, ka sistēmas maksas pilnīga kompensācija četru mēnešu periodā valstij provizoriski izmaksātu 63,2 miljonus eiro, savukārt OIK atcelšana uz četriem mēnešiem – 17 miljonus eiro.

Tāpat koalīcija vienojusies par palielinātā mājokļa pabalsta izmaksāšanu līdz šī gada beigām, kā arī valsts mājsaimniecībām kompensēs siltumapgādes un gāzes apkures izmaksu ekstremālo sadārdzinājumu.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA) pauda, par ekstremālu sadārdzinājumu centrālās siltumapgādes klientiem tiks uzskatīta 68 eiro par megavatstundu (MWh) robeža, kas nozīmētu, ka atbalstu saņems mājsaimniecības Daugavpilī, Olainē, Ozolniekos, Mārupē un Saulkrastos. “Atbalstu mēs kompensēsim centralizētās siltumapgādes uzņēmējiem, un katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski no šī uzņēmuma, kas viņam nodrošina siltumu,” sacīja ministrs.

Atbalsts kopumā aptvers aptuveni 78 500 mājsaimniecības, un kopējais atbalsta apjoms četru mēnešu periodam veido 5,5 mlj. eiro. Savukārt dabasgāzei par “ekstremālo” slieksni tiks uzskatīti 34 eiro par MWh bez PVN, kas paredzētu cenu samazinājumu līdz tam līmenim, kāds bijis 2021.gada otrajā pusē.

“Janvārī, ja valsts nebūtu iesaistījusies, cenu kāpums gāzes apkures lietotājiem būtu ļoti, ļoti straujš, sākot no 53% līdz 90%. Būtu mājsaimniecības, kur cenas gandrīz divkāršotos. Ar šo atbalsta slieksni 34 eiro par MWh tiks saglabāti iepriekšējie rēķini, kādi bija spēkā no jūlija līdz decembrim 2021.gadā,” skaidroja Vitenbergs.

Arī dabasgāzes cenas virs 34 eiro par MWh valsts kompensēs tiešā veidā, par tām norēķinoties ar komersantiem, kas nozīmē, ka patērētāji rēķinus saņems jau par samazinātu cenu.

Atbalsts tiks piemērots tiem lietotājiem, kuriem mēneša patēriņš ir virs septiņiem kubikmetriem, lai atbalstu fokusētu tiem, kas dabasgāzi izmanto apkurei vai ūdens sildīšanai. Lietotājiem, kuriem mēneša patēriņš ir līdz 500 kubikmetriem, no valsts puses tiks kompensēts pārsniegums virs noteiktās maksimāli pieļaujamās gāzes gala cenas 100% apmērā, savukārt tiem, kuru mēneša patēriņš ir virs 500 kubikmetriem, no valsts puses tiks kompensēts pārsniegums virs noteiktās maksimāli pieļaujamās gāzes gala cenas 75% apmērā. Paredzams, ka atbalsts kopumā aptvers aptuveni 52 000 mājsaimniecības, kopējais atbalsta apjoms četru mēnešu periodam būs 27,5 miljoni eiro.

Attīstībai/Par! Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Juris Pūce (AP) apliecināja, ka līdz ar jauno, visiem senioriem paredzēto 20 eiro pabalstu mēnesī, vakcinētajiem senioriem kopā būs piešķirti divi pabalsti.

Valdība iepriekš nolēma uz dažiem mēnešiem izmaksāt 20 eiro pabalstu vakcinētajiem senioriem.

Vidēja termiņa atbalstam tiks izstrādāta un mēneša laikā valdībā iesniegta atbalsta programma mājsaimniecībām pārejai no fosilā kurināmā apkures, piemēram, dabasgāzes, uz ilgtspējīgiem apkures veidiem un mikroģenerācijas jaudām, piemēram, saules paneļiem. Vienlaikus mēneša laikā valdībā tiks iesniegts informatīvais ziņojums, kas atvieglos atļauju iegūšanu atjaunojamās enerģijas ražošanas būvēm un iekārtām.

Autors: Kuramo.lv/LETA / Foto: Unsplash.com