Atpakaļ

Atskats uz notikumiem Talsu novada Jauno mediķu skolā

Pagājis pusgads kopš Talsu Valsts ģimnāzijas 10. un 11. klašu audzēkņiem ir iespēja apgūt Jauno mediķu skolas (JMS) nodarbību ciklu. Šī neformālās izglītības programma paredzēta interesentiem, kuri vēlas savu dzīvi saistīt ar veselības aprūpi, iepazīt dažādu medicīnas jomu speciālistu darbu, iegūt informāciju par medicīnas izglītībā nepieciešamajām zināšanām, kā arī praktiski iepazīt darbu medicīnas iestādēs.

Lai rosinātu skolu jauniešu interesi un sniegtu padziļinātas teorētiskās zināšanas, prasmes un kompetenci medicīnas jomā, kas ļautu skolēniem veiksmīgāk izvēlēties nākotnes profesiju, Talsu Valsts ģimnāzijā kopš pērnā gada oktobra darbojas JMS, kas izveidota sadarbībā ar SIA „Ziemeļkurzemes reģionālo slimnīcu”.

JMS šogad uzņemti 20 audzēkņi. Mācības norisinās skolas programmas ietvaros un tās norit reizi mēnesī darba dienas pēcpusdienā. Kopumā no oktobra līdz martam aizvadītas sešas izglītojošas lekcijas gan klātienes formā, gan attālinātā mācību procesā.

Pirmajā tiešsaistes nodarbībā jauniešiem bija iespēja tikties ar Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) medicīnas studentu Māri Lapšovu, kurš klātesošos iepazīstināja ar praktisku informāciju, kādas ir medicīnas studiju iespējas un mācību priekšmeti, kas ir jānokārto, lai veiksmīgi uzsāktu studijas medicīnā. Tāpat tika uzklausīta RSU studenta sniegtā informācija par kopējo studiju ilgumu un studiju maksu, un, visbeidzot, taču ne mazāk svarīgi – bez kā nav iedomājama studentu dzīve. Savukārt SIA „Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīca” valdes locekle, Talsu filiāles vadītāja Kristīna Bidzāne, audzēkņus iepazīstināja ar slimnīcas galvenajiem darbības virzieniem, sniegtās medicīniskās palīdzības apjomu un darba ikdienu.

Otra nodarbība tika aizvadīta, piedaloties Ņikitam Zrelovam, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra (BMC)  jaunajam zinātniekam, kurš šobrīd studē Latvijas Universitātē Bioloģijas fakultātes doktorantūrā un BMC turpina pētījumus par bakteriofāgiem. Ņikita zinātniskās konferences ietvaros vadīja lekciju „Jaunākais, kas saistās ar Covid-19 izpēti Latvijā un pasaulē”.

Nākamo mēnešu nodarbībās jaunieši tikās ar dažādu nozaru medicīnas speciālistiem, izzinot attiecīgās profesijas darba specifiku un nepieciešamās prasmes, ko ieskicēja gan SIA „Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca” Talsu filiāles otolaringoloģe jeb ausu, kakla un deguna ārste Linda Muldere, gan Kurzemes Acu centra vadītājs, oftalmologs Kaspars Ozols, gan SIA „Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca” Talsu filiāles Iekšķīgo slimību nodaļas virsmāsa Baiba Dārzniece.

„Jauno mediķu skola sniedz detalizētāku ieskatu ārsta profesijā, tās ikdienā un kā, soli pa solim, nonākt līdz tai. Tā ir ļoti vērtīga informācija par nākotnes specialitātes izvēli, ko sagaidīt no studijām Medicīnas fakultātē un studiju ikdienas, kā arī mentāli sagatavo jau tālākām studijām rezidentūrā. Tikšanās laikā skolēni bija ļoti aktīvi, ieinteresēti un uzdeva daudz jautājumu par ārsta darba ikdienu, tostarp interesantākajām operācijām un lielākajām grūtībām ārsta darba ikdienā,” sacīja Linda Muldere.

Līdz ar pakāpenisko attālināšanos no pandēmijas ieviestajiem ierobežojumiem, jauniešiem tiek paredzēta iespēja apvienot teorētiskās nodarbības arī ar praksi Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas telpās. Programmas noslēgumā plānota lekcija un praktiska nodarbība RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā, apmeklējot arī Vēsturisko mācību un zinātnes līdzekļu kolekciju RSU Anatomijas un antropoloģijas institūtā.

„Jauniešiem ar padziļinātu interesi par medicīnu ir rasta iespēja tepat Talsu novadā iepazīties ar mediķa profesiju un saprast, vai tā būs īstais dzīves aicinājums.  Lielu interesi par mediķa profesiju šogad parādīja arī Ēnu diena. Tās laikā 34 skolēni (15 skolēni Ventspilī, bet 19 – Talsos, tostarp divi ēnotāji no Rīgas) bija ieradušies Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā ēnot speciālistus, tādējādi iepazīstot tuvāk ar medicīnu saistītās profesijas, kā arī mediķu un slimnīcas darba ikdienu. Talsu filiālē tika ēnots ķirurgs, reanimatologs – anesteziologs, fizioterapeiti, radiologs, tāpat jaunieši iepazinās ar oftalmologa, medicīnas māsu un laboratorijas speciālistu darbu. Slimnīcas attīstībai ļoti būtiski ir spēt nemitīgi papildināt personālu ar jauniem speciālistiem,” piebilda Kristīna Bidzāne.