Atpakaļ

Ventspils Augstskola noliedz nepieciešamību konsolidēt Kurzemes augstskolas

Ventspils Augstskola (VeA) noliedz nepieciešamību apvienot studiju programmas Kurzemē, aģentūru LETA informēja VeA sabiedrisko attiecību speciāliste Inta Ozola.

Ņemot vērā medijos izskanējušo informāciju, kur Liepājas Universitāte pauž viedokli par augstskolu konsolidāciju, VeA uzsver, ka tā apņēmīgi turpina savu autonomo attīstības ceļu, pilnveidojot un īstenojot stratēģijā norādītos attīstības virzienus.

Augstskolas vadība uzskata, ka VeA ir spēcīga augstskola, kura sevi kā nozīmīgu augstākās izglītības iestādi un zinātnes institūciju ir pierādījusi jau kopš dibināšanas gan reģionālā, gan nacionālā, gan starptautiskā mērogā.

VeA turpina stratēģijā noteikto attīstību, īstenojot 17 augstākās izglītības studiju programmas, kuras nedublējas ar citu augstskolu piedāvājumu reģionā, tāpat veic nozīmīgu ieguldījumu mūžizglītības attīstībā. VeA ir spēcīga jomās, kurās īsteno studiju programmas, VeA ir kvalitatīvs izglītības piedāvājums un lieliska sadarbība ar uzņēmējiem un iestādēm, lai absolventi pēc iespējas veiksmīgāk spētu integrēties darba tirgū, apgalvo augstskolas pārstāve.

Tāpat viņa norāda uz “augstskolas unikālo zinātnes infrastruktūru” – Ventspils Starptautisko radioastronomijas centru Irbenē – un zinātnisko personālu, kurš tiek atzinīgi novērtēts starptautiskā mērogā, ko apliecina arī starptautisko ekspertu veiktais zinātniskās darbības pozitīvais novērtējums pērn.

VeA zinātnieki katru gadu veic nozīmīgu ieguldījumu tulkojumzinātnes attīstībā, kā arī VeA veic svarīgus ekonomiskos pētījumus, kuri tiek indeksēti starptautiskos pētniecības žurnālos un tiek veikti sadarbībā ar dažādām ārvalstu universitātēm, zinātniskajiem institūtiem un organizācijām.

Ministru kabineta noteikumos ir apstiprināti VeA stratēģiskās attīstības virzieni, kurus augstskola mērķtiecīgi īsteno, veicinot reģionālo attīstību, valsts attīstību un starptautisko sadarbību.

VeA sadarbojas ar vadošajām valsts un ārvalstu universitātēm, zinātniskajiem institūtiem, īstenojot savu autonomo attīstību. Šādu attīstības virzienu pilnībā atbalsta VeA Padome un Ventspils pašvaldība.

Kā vēstīts, otrdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktors Dmitrijs Stepanovs stāstīja ka Liepājas Universitāte (LiepU) neatbilst lietišķo universitāšu kritērijiem un universitātes pārstāvji piekrita no 1.septembra sākt pievienošanos Zinātnes universitātei un izveidot Zinātnes universitātes ekosistēmu Liepājā.

Papildus pārejas procesā tiks iesaistītas visas trīs lielākās Rīgā bāzētās universitātes – Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), Latvijas Universitāte (LU) un Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), lai līdz galam attīstītu šo sektoru. Iesaiste tiktu panākta, universitātes padomē pievienojot vienu pārstāvi no katras augstskolas.

Tomēr LiepU padomes priekšsēdētājs Andris Grafs komisijas sēdē izteica alternatīvu, ka būtu nepieciešams konsolidēties visām studiju programmām, kas ir Kurzemē, lai Kurzemes augstskolas nekonkurētu ar līdzīgām programmām un ar tiem pašiem studentiem.

Stepanovs bilda, ka šai alternatīvai ir saskatāmi vairāki riski un ir nepieciešamas dziļākas sarunas, lai saprastu, kā šo būtu iespējams īstenot.

Kā vēstīts, šā gada 24.februārī tika parakstīts sešpusējs nodomu protokols par LiepU reorganizācijas sākšanu.

Nodomu protokolā ir noteikti vairāki būtiski mērķi. Viens no tiem ir LiepU stiprināt un attīstīt humanitāro zinātņu, tostarp mākslas, inženierzinātņu, sociālo zinātņu studiju, jo īpaši pedagoģijas, kā arī veselības zinātņu programmas Latvijas un primāri Kurzemes reģiona vajadzību nodrošināšanai. Tāpat mērķis ir minēto studiju programmu un zinātniskās darbības attīstīšanu veikt zinātnes universitāšu ekosistēmā, iesaistot LU, RSU un RTU LiepU akadēmisko un zinātnisko procesu pārvaldībā un īstenošanā.

Bet kā trešais mērķis ir noteikts saglabāt LiepU identitāti un autonomiju tās darbības īstenošanā.