Atpakaļ

Ventspils Augstskolas studentu Erasmus+ pieredzes stāsts par praksi Tartu Observatorijā

Ventspils Augstskolas (VeA) studentiem Erasmus+ mobilitātesprogrammā ir iespēja ne tikai studēt citā valstī, bet arī gūt pieredzi praksē. Trīs VeA Informācijas tehnoloģiju fakultātes 4. kursa studenti – Aleksandra, Mareks un Eleonora – tieši šobrīd atrodas praksē Igaunijā, Tartu Observatorijā. Studenti savu pieredzi raksturo kā iespēju attīstīt zināšanas par astronomiju un kosmosa tehnoloģiju zinātni, vienlaikus ieguldot savas praktiskās iemaņas Tartu Observatorijas attīstībā. Vairāk par to, kādi ir VeA studentu pienākumi un kā aizrit viņu brīvdienas Igaunijā, uzzināsiet intervijā.

“Augustā, mēs, trīs studenti, Aleksandra, Mareks un Eleonora, sākām praksi Igaunijā, Tartu Observatorijā. Tartu Observatorija ir Igaunijas kosmosa centrs, kura galvenais uzdevums ir pētniecība un attīstība. Observatorijas mērķis ir popularizēt astronomiju un kosmosa tehnoloģiju zinātni.

Tartu Observatorijā ir akreditētas testēšanas laboratorijas, kurās uzņēmumi var pārbaudīt savas iekārtas dažādos vides apstākļos. Šajās laboratorijās var kalibrēt un raksturot optiskās ierīces, antenas, mērinstrumentus.

Katram no mums ir iedalīti atšķirīgi uzdevumi, kas ir jāpaveic prakses laikā. Šie uzdevumu nolūks ir nodrošināt palīdzību Tartu Observatorijai attīstībā.

Eleonoras uzdevums ir izveidot bezvadu kontrolieri, kas uzrauga optiskā instrumenta lēcu novietojumu. Tas nepieciešams, jo instruments atrodas tumšā telpā. Cilvēkam nav ieteicams atrasties tās tuvumā, jo tas var traucēt instrumenta darbību, tādēļ kontrole jāīsteno attālināti.

Pašlaik observatorijā tiek izstrādāts Igauņu satelīts “ESTCube-2”[U2] , kas ir pēctecis pēc 2013. gadā palaistā satelīta “ESTCube-1”“ESTCube-2” satelīta galvenais uzdevums ir izmēģināt plazmas bremzi, kas samazinās satelīta orbītu misijas beigās. Satelītu ir plānots palaist šī gada beigās vai nākamā gada sākumā, izmantojot “Arianspace Vega-C” raķeti.

Mareka un Aleksandras uzdevumi ir saistīti ar “ESTCube-2” satelīta izveidi. Aleksandra strādā pie vienas no šī satelīta apakšsistēmām; tās mērķis ir noteikt satelīta atrašanās vietu un pozīciju kosmosā, vadoties pēc zvaigznēm. Viņas uzdevums ir izveidot programmu, kas nolasīs liela izmēra attēlu no kameras moduļa.

Savukārt Mareka uzdevums ir strādāt pie zemes bāzes stacijas, kas nodrošinās saziņu ar šo satelītu. Šī zemes bāzes stacija atrodas observatorijā. Viņam uzticēts uzlabot zemes bāzes stacijas komunikācijas antenu masīvu.

Observatorijas kolektīvs ir ļoti draudzīgs un ir ieinteresēts paplašināt mūsu zināšanu klāstu. Mūs aicina piedalīties dažādās aktivitātēs. Piemēram, nesen satikām Igaunijas valsts prezidentu, kurš bija ieradies vizītē apskatīt izstrādāto satelītu. Piedalījāmies arī observatorijas teleskopa spoguļa nomaiņā. Esam uzaicināti arī uz svinīgo pasākumu Tallinas TV tornī, kurā notiks satelīta nodošana “Vega-C” raķetes izstrādātājiem.

Mēs esam atraduši dzīvokli kādus 6 km no pašas observatorijas. Tā kā observatorija neatrodas Tartu, bet gan 30 km attālumā no tās, Toraverē, nolēmām meklēt dzīvesvietu pēc iespējas tuvāk observatorijai. Izdevās atrast mitekli Tartu priekšpilsētā Elvā.

Tartu nav tālu no mūsu apmešanās vietās, un mēs turp bieži dodamies pavadīt brīvo laiku. Apmeklējam muzejus, kultūras objektus vai braucam tur vienkārši iepirkties. Siltās dienās mēdzam apskatīt arī populārus Igaunijas dabas objektus.”