Atpakaļ

“Kredītinformācijas birojs”: Studiju vai studējošo kredītu atmaksu kavē 3,6% aizņēmēju

Aktīvi kredīti studiju maksas segšanai vai studiju atbalstam šobrīd ir 29 000 Latvijas iedzīvotāju, un maksājumus kavē aptuveni 3,6% kredītņēmēju.

Tāpat “Kredītinformācijas birojā” norāda, ka negatīva kredītvēsture ir 2000 aizņēmēju.

“Kredītinformācijas biroja” izpilddirektors Intars Miķelsons informē, ka iedzīvotāji, kuri ņem aizdevumu studijām Latvijas augstskolās, ir diezgan disciplinēti un maksājumu kavētāju skaits virs 60 dienām nav pārāk liels. Proporcionāli nedaudz vairāk tiek kavēta studējošā kredīta atmaksa, kas paredzēts studenta finansiālajam atbalstam, nevis studiju maksas segšanai.

Lai gan pēdējos gados lielai daļu studiju kredītu izsniedz ar valsts garantiju, lielākā daļa spēkā esošo kredītlīgumu joprojām ir slēgti vēl ar diviem galvotājiem. Aptuveni divas trešdaļas galvotāju ir privātpersonas, bet viena trešdaļa – juridiskas personas, informē Miķelsons.

Trīs no četriem kredītiem jeb 74% izsniegti jauniešiem vecumā no 18 līdz 25 gadiem, 10% – iedzīvotājiem vecumā no 26 līdz 30 gadiem, 12% – no 31 līdz 40 gadu vecumam un 4% vecākiem par 41 gadu. Lielākā daļu līgumu (87%) slēdz uz laiku no 10 līdz 15 gadiem.

Šobrīd spēkā esošiem līgumiem vidējā aizdevumu summa studiju maksas segšanai ir 5770 eiro, bet studiju atbalstam – 5570 eiro. Augot dzīves dārdzībai un palielinoties inflācijai, pēdējos gados ir augušas arī vidējās studentiem izsniegtās aizdevumu summas un studiju kredītam pēdējos trijos gados tā pārsniedz 7000 eiro.

No visiem aktīvajiem līgumiem 3,1% ir vai nu resktrukturizēti vai nodoti parādu piedziņai. “Kredītinformācijas biroja” dati liecina, ka šie līgumi galvenokārt slēgti periodā no 2004.gada līdz 2013.gadam. Visbiežāk nosacījumi mainīti līgumiem, kuri atvērti ekonomiskās krīzes laikā 2008. un 2009.gadā.

Vairāk korekcijas līgumos veiktas arī Covid-19 pandēmijas pirmajā gadā, kad izteikti mainījās studiju procesi un daļa iedzīvotāju zaudēja ienākumu avotus. Savukārt parādu piedziņai visbiežāk nodoti līgumi, kas slēgti 2004.gadā un 2007.gadā.

Kopumā studenti kredītiestādēm šobrīd ir parādā vairāk nekā 75 miljonus eiro.

“Kredītinformācijas birojs” ir licencēts kredītbirojs, kas darbojas atbilstoši Latvijas Kredītinformācijas biroju likumam. Tā akcionāri ir Latvijas lielākās bankas. Uzņēmums ietilpst vienā no lielākajām starptautisko kredītinformācijas pakalpojumu sniedzēju grupām “Creditinfo Grupa”.